Ушанування пам’яті Івана Франка

Автор: Intercom от 25-05-2016, 11:00, переглянуло: 1139

 

«МИ МУСИМО НАВЧИТИСЯ ЧУТИ СЕБЕ УКРАЇНЦЯМИ…»

 УШАНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ ІВАНА ФРАНКА (1856–1916)

 

…ми мусимо навчитися чути себе українцями – не галицькими, не буковинськими українцями, а українцями без офіціальних кордонів

І. Франко

   16 травня 2016 р. у приміщенні абонементу художньої літератури Фундаментальної бібліотеки ХНАУ ім. В.В. Докучаєва пройшла зустріч-бесіда головного бібліотекаря О.В. Склярової зі студентами 2 курсу факультету менеджменту і економіки, присвячена видатному українському письменнику, ученому та громадському діячу Івану Франку.

   Зустріч відбулася у рамках Указу Президента України від 8.12.2015 № 687/2015 «Про вшанування пам’яті Івана Франка», спрямованого на відзначення 160-річчя від дня народження та 100-річчя від дня смерті І.Я. Франка.

Ушанування пам’яті Івана Франка
Ушанування пам’яті Івана Франка

   Іванові Яковичу Франкові належить одне з найпочесніших прав представляти Україну в «галереї найвищих інтелектуальних досягнень» народів світу. Віддаючи престол національного генія України «поету з ласки Божої» Тарасові Шевченку, він, без сумніву, не був ніким із українських вчених і митців перевершений у своїй титанічній працездатності, у різнобічності таланту та розмаїтті обдарувань, у ролі, яку зіграв у становленні української нації.

   Розпадаючись на дві практично незалежні «під особистості» – Франка –суспільного діяча та Франка – поета, митця – він водночас поєднував у собі іпостасі поета, прозаїка, драматурга, фольклориста, етнографа, культуролога, мовознавця, перекладача, репортера, редактор, а також політика, агітатора, революціонера. Можливо, саме цій різноманітності сфер, у яких проявлявся талант Франка, він зобов’язаний несерйозним, часто ворожим ставленням із боку сучасників, як політичних противників, так і нейтральних, не залучених до суспільно-політичної конфронтації кіл Галичини.

   Феномен Івана Франка – універсальної особистості, генія, людини нового часу, що набагато перегнала свою добу, вченого і митця європейського рівня, яких мало в історії української культури – не отримав належного вивчення та оцінки а ні за польської, а ні за радянської влади. Своїм внутрішнім протистоянням, постійним конфліктом між різними полюсами особистості, Франко найбільш цікавий. Саме ця вічна напруга спонукала його до важкої праці. Франко заслуговує на вивчення, дослідження саме як суперечлива, неоднозначна постать.

Ушанування пам’яті Івана Франка
Ушанування пам’яті Івана Франка

   Твори І.Я. Франка перекладено багатьма мовами світу. Окремі поезії покладено на музику, деякі прозові твори екранізовано й інсценізовано. Коли ми думаємо про Івана Франка, у нашій уяві постає перш за все титан думки і праці, людина, у якої дух і тіло рве до бою заради поступу і щастя людського, українець, корені якого сягають глибини народного життя і переходять у дерево, квіт якого величний, щедрий, добрий.

   Саме практичною діяльністю, а не теоретичними розробками, Франко приніс найбільшу користь українській культурі, відкривши Галичині Європу і світ, і почавши відкривати світові Галичину.

   Безперечно, внесок І.Я. Франка у процес формування галицької інтелігенції, кристалізації духовної еліти, а відтак і консолідації української нації є величезним і, можливо, досі не до кінця оціненим. Ще до смерті Франка з нього поспішили зробити образок, як свого часу з Тараса Шевченка. За схематичними образами «Великого Каменяра» та «українського Мойсея» приховувалися суперечності Франкової натури, нюанси його політичних переконань. Лише віднедавна літературознавці і критики почали тверезо підходити до оцінки культурної спадщини письменника. У всякому разі, його образ потребує деміфологізації, переоцінки, дослідження під абсолютно новими кутами зору.

Ушанування пам’яті Івана Франка
Ушанування пам’яті Івана Франка

І. Франко з дружиною О. Хоружинською, 1886

   Франко, писав: «Все, що йде поза рами нації, се або фарисейство людей, що інтернаціональними ідеалами раді би прикрити свої змагання до панування одної нації над другою, або хворобливий сентименталізм фанатів, що раді би широкими і вселюдськими фразами покрити своє духовне відчуження від рідної нації».

   Наш народ гідно шанує пам’ять Івана Франка. Його іменем названо один із обласних центрів України, Львівський державний університет, с. Нагуєвичі та багато вулиць. У рідному селі Великого Каменяра та у Львові відкрито літературно-меморіальні музеї Івана Франка.

Ушанування пам’яті Івана Франка
Ушанування пам’яті Івана Франка

   Зустріч-бесіда пройшла на одному подиху. Студенти зачитали рядки з найбільш визначних творів письменника. На полиці демонструвалася книжково-ілюстрована виставка «Вінок Івану Франку». Безперечно, такі заходи сприяють не тільки близькому знайомству з елітою української літератури, а й впливають на світогляд і світосприйняття тодішнє – через слово письменника, та життя нинішнє – через осмислення поетичних рядків, які й досі залишаються актуальними.

І.П. Жидких, головний бібліограф Категорія: Бібліотека

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.