До 525-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі

Автор: bibliograf от 19-04-2017, 09:16, переглянуло: 1894

 

 

КОД ДА ВІНЧІ:

до 525-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі

 Ні принци, ні папи не змусять Леонардо робити те, що знаходить він нудним або недостатньо прекрасним

   Леонардо да Вінчі – геній, чиї винаходи, неподільно належать як минулому, сьогоденню, так і майбутньому людства. Він жив, випереджаючи час, і якщо хоч би мала частина того, що він винайшов, була втілена в життя, то історія Європи, а можливо і світу, була б іншою: вже в 15 столітті ми роз’їжджали би на автомобілях і перетинали би моря на підводних човнах.

До 525-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі

Автопортрет Леонардо да Вінчі (1505).

Знайдений 2008 р. у власній колекції в Ачеренца.

Нині виставлений у Музеї давнього народу Луканії у Вальо-Базиліката, Італія

   Його життя повне поневірянь, зустрічей з вражаючими людьми, подіями. Скільки про нього написано, скільки видано, але ніколи не буде досить. Загадка Леонардо розпочинається ще з його народження, у 1452 р. 15 квітня в містечку на захід від Флоренції. Він був незаконнонародженим сином жінки, про яку майже нічого не відомо. Ми не знаємо ні її прізвища, ні віку, ні зовнішності, не знаємо, чи була вона розумна або безглузда, чи вчилася чому або ні. Біографи називають її молодою селянкою Катериною. На брак із коханим мати не могла розраховувати – батько хлопчика незабаром одружився на багатій і знатній дівчині.

   Леонардо було 3 роки, коли батько забрав його до себе, що було цілком у законах того часу. Його батько, Пьєро да Вінчі, був потомственим нотаріусом; уже в рік народження сина він практикував у Флоренції і скоро зайняв там видне положення.

   Освіта Лео, очевидно, була такою, як у всякого хлопчика з хорошої сім’ї, що живе в маленькому містечку: читання, письмо, початки математики, латинь. Він отримав домашню освіту, віртуозно грав на лірі, першим пояснив, чому небо синє, а місяць такий яскравий. Його почерк дивовижний: він пише справа наліво, букви перевернуті так, що текст легше читати за допомогою дзеркала. Спроби залучити сина до сімейної справи були безуспішні. Леонардо не цікавили закони суспільства. Проте були помічені його здібності художника.

   Батько це помітив і , взявши до уваги високий політ дарування сина в мистецтві, відібрав одного прекрасного дня декілька його малюнків, відніс їх Андреа Верроккіо, який був його великим другом, і попросив його сказати, чи досягне Леонардо, зайнявшись малюнком, яких-небудь успіхів. Уражений тими величезними завдатками, які він побачив у малюнках початкуючого Леонардо, Андреа підтримав Пьєро в його рішенні присвятити сина цій справі і тут же домовився з ним про те, щоб Леонардо поступив до нього в майстерню, що Леонардо зробив більш ніж охоче і став вправлятися не в одній тільки області, а у всьому тому, що пов’язано з малюнком.

   Перший художній твір Леонардо, відомий нині, – зображення ангела в картині «Хрещення Христа». До недавнього часу картина вважалася твором Верроккіо, який нібито, побачивши, наскільки учень перевершив його в майстерності, відмовився від живопису.

До 525-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі

Андреа дель Верроккіо, Леонардо да Вінчі. Хрещення Христа. 1472–1475.

(Правий з двох ангелів – робота Леонардо да Вінчі). Флоренція, галерея Уффіци.

   Юнак опановує декілька технік малюнка: італійський олівець, срібний олівець, сангину, перо. 1 липня 1472 р. Леонардо прийнято до гільдії живописців, яка називалася Компанья ді Сан-Лука (Суспільство Святого Луки, покровителя живописців). З цієї миті він офіційно вважався практикуючим художником, "dipintore". Леонардо продовжував роботу з Верроккіо вже не як учень, а як партнер. Власну майстерню у Флоренції він відкрив у 1476–1478 рр.

   У квітні 1476 р. Леонардо да Вінчі за доносом звинувачено в содомії і заарештовано разом із трьома друзями. Судячи із записів того часу, багато хто сумнівався у винуватості Леонардо. Ні обвинувача, ні свідків так і не знайшли. Уникнути суворого вироку, ймовірно, допомогло те, що серед заарештованих був син одного з вельмож Флоренції. Відбувся суд і друзів відпустили після невеликої прочуханки. У Флоренції в гомосексуалізмі звинувачували приблизно 130 чоловік на рік. Винним визнавали кожного п'ятого. Содомія, як страшний злочин, каралася штрафом, ганебним стовпом, клеймуванням, навіть спалюванням на вогнищі.

До 525-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі

Портрет молодого Леонардо да Вінчі.

Літографія 1820–1830 рр. Гравер H.C. Selous.

У підпису вказано, що гравюру виконано з оригінального автопортрету да Вінчі, однак цей зразок нині невідомий.

   Більшість дослідників не сумніваються у «нетрадиційній» сексуальній орієнтації Леонардо, хоча він також мав зв’язки з жінками. Йому вдалося уникнути покарання, але звинувачення і попереднє ув’язнення сильно вплинули на життя і подальшу кар’єру молодої людини. Можливо, через занадто гучний скандал тільки Леонардо серед усіх видатних флорентійських художників не користувався заступництвом правителя Лоренцо Медичи (Лоренцо Прекрасного). У характері художника посилилися скритність і підозрілість, як і його ненависть до будь-якої несвободи або якихось обмежень.

   Сьогодні Леонардо відомий, у першу чергу, як художник. Його пензлю належать такі полотна: «Мадонна Літа», «Пані з горностаєм» і найвідоміша у світі картина, неперевершена «Мона Ліза» (Джоконда).

До 525-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі

Леонардо да Вінчі. Мона Ліза (Джоконда), бл. 1503–1519 рр. Дерево, олія. 77х53. Лувр, Париж

   Леонардо віддавав живопису не надто багато часу, тому кількість його робіт невелика. Він вивчав природу, прагнув охопити принципи реалізму, закони сприйняття і вивів живопис на якісно інший рівень. Він не брав участі в теоретичних дискусіях і суперечках – він просто створював шедеври. Завдяки Леонардо лінія малюнка отримала право на розмитість, поніжнішали цвітові контрасти, малюнок і реальність стали ближче, але і таємничіші. І сьогодні йде нескінченний потік відвідувачів до Лувру, де зберігається портрет Джоконди, щоб поглянути на безсмертне творіння майстра.

   Говорять, що саме моделі Джоконди видатний художник зобов’язаний своєю смертю. Що багатогодинні виснажливі сеанси з нею винищили великого майстра, оскільки сама модель виявилася біовампіром. Про це говорять і понині. Як тільки картина була написана, геній пішов із життя.

   Створюючи фреску «Таємна вечеря» Леонардо да Вінчі дуже довго шукав ідеальні моделі. Ісус повинен утілювати Добро, а Іуда, що вирішив зрадити його на цій трапезі, – Зло.

До 525-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі

Леонардо да Вінчі. Тайна вечеря. 1495–1498,

 460х880 см, церква Санта-Марія-делле-Граціє, Мілан

   Леонардо багато разів переривав роботу, вирушаючи на пошуки натурників. Одного разу, слухаючи церковний хор, він побачив в одному з юних півчих досконалий образ Христа і, запросивши його у свою майстерню, зробив із нього декілька начерків. Пройшло три роки. «Таємна вечеря» була майже завершена, проте Леонардо так і не знайшов відповідного натурника для Іуди. Кардинал, що відповідав за розпис собору, квапив художника. І ось після довгих пошуків художник побачив людину, що валялася в стічній канаві, – молоду, але таку, що передчасно одряхліла і п’яну. Художник наказав своїм помічникам доставити його прямо до собору. Чоловік не розумів, що відбувається і де він знаходиться, а Леонардо відображав на полотні обличчя людини, що загрузла в гріхах. Коли він закінчив роботу, жебрак, який до цього часу вже трохи прийшов до тями, підійшов до полотна і скрикнув:

   - Я вже бачив цю картину раніше?

   - Коли? – здивувався да Вінчі.

  - Три роки тому, ще до того, як я все втратив. У ту пору, коли я співав в хорі і життя моє було сповнене мрій, якийсь художник написав з мене Христа. 

До 525-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі

Вітрувіанська людина. Малюнок Леонардо да Вінчі, 1492

 

До 525-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі

Креслення механічного робота-лицаря, здатного розмахувати руками, рухати головою і відкривати й закривати рот. Управління здійснювалося механізмом із шестернею і системою кабелів із ручками.

   За деякими свідченнями, Леонардо да Вінчі був прекрасно складений, мав величезну фізичну силу, непогані знання в лицарських мистецтвах, верховій їзді, танцях, фехтуванні. У математиці його притягувало тільки те, що можна побачити, тому для нього вона, передусім, складалася з геометрії і законів пропорції. Леонардо да Вінчі намагався визначити коефіцієнти тертя ковзання, вивчав опір матеріалів, займався гідравлікою, моделюванням. До тих областей, які були цікаві Леонардо да Вінчі відносилися акустика, анатомія, астрономія, аеронавтика, ботаніка, геологія, гідравліка, картографія, математика, механіка, оптика, конструювання зброї, цивільне і військове будівництво, планування міст.

Коліщатковий замок для пістолета Леонардо да Вінчі

   Найбільший учений свого часу, Леонардо да Вінчі збагатив проникливими спостереженнями і припущеннями майже всі області знання. Але як здивувався би геній, дізнайся він, що численні його винаходи використовуються навіть через 500 років після його народження. Як не дивно, лише один винахід да Вінчі отримав визнання за його життя – коліщатковий замок для пістолета, який заводився ключем. Спочатку цей механізм був мало поширений, але вже до середини XVI ст. отримав популярність у дворян, особливо в кавалерії, і був настільки досконалий, що зустрічався ще і в XIX ст.

   Чим тільки не захоплювався Леонардо! Неймовірно, але в числі його інтересів були навіть кулінарія і мистецтво сервування. У Мілані упродовж 13-ти років він був розпорядником придворних бенкетів. Леонардо винайшов декілька кулінарних пристосувань, що полегшують життя кухарів. Цей пристрій для колки горіхів, хліборізка, штопор для лівшей, а також механічні давильця для часнику "леонардо", якими до цього дня користуються італійські кухарі, автоматичний рожен для смаження м’яса.

   Леонардо мав дар передбачення. У 1494 р. він зробив серію записів, які малюють картини прийдешнього світу, багато з яких вже збулися, а інші збуваються зараз.

 • «Люди розмовлятимуть один з одним з найвіддаленіших країн і один одному відповідатимуть» – мова тут, поза сумнівом, йдеться про телефон.
 • «Люди ходитимуть, і не рухатимуться, говоритимуть з тим, кого немає, чутимуть того, хто не говорить» – телебачення, запис на магнітофон, відтворення звуку.
 • «Ти побачиш себе таким, що падаєш з великих висот без жодної шкоди для тебе» – очевидно, стрибки з парашутом.
До 525-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі

Леонардо да Вінчі. Так званий Туринський автопортрет, бл. 1517–1518 рр.

Через вологість на папері вступили в реакцію солі заліза і вона покрилася «лисячими плямами» – бурими цяточками іржі.

Турин, Королівська бібліотека

   За два роки до смерті у Леонардо серйозно погіршився стан здоров’я і йому було дуже важко пересуватися . Через параліч правої руки художник «не може більше писати із звичайною для нього ніжністю.., але він може ще робити малюнки і вчити інших».

23 квітня 1519 р. Леонардо да Вінчі склав заповіт, по якому основним спадкоємцем майстра був учень і друг Франческо Мельци, який у подальші 50 років залишався головним розпорядником спадку великого творця – картини, інструменти, бібліотека і не менше 50 тисяч оригінальних документів на різні теми, із яких до нашого дня зберіглася лише третина.

   Майстер пішов із життя 2 травня 1519 р., за легендою – на руках короля Франції у замку Клу неподалік від Амбуаза (Турень, Франція). Останніми словами флорентійца були: «Я почуваю себе як вода в річці. Мене відносить течія смерті».

   На могильній плиті вибито напис: «В стінах цього монастиря покоїться прах Леонардо да Вінчі, найбільшого художника, інженера і архітектора Французького королівства».

До 525-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі

   Цитати, якими можна охарактеризувати самого Митця:

 • Жалюгідний той учень, який не перевершив свого учителя.
 • Істина – єдина дочка часу.
 • Хто боїться небезпеки, той від неї і гине.
 • Хто мало думає, той багато помиляється.
 • Рух – причина будь-якого життя.
 • Засуджуй свого друга наодинці і хвали на людях.
 • Хто інших кривдить, той себе не береже.
 • Хто не цінує життя, той його не заслуговує.
 • Добре прожите життя – довге життя.
 • Перешкода не згинає мене.

Використані джерела:

1. Дживелегов А. Леонардо да Винчи /А. Дживелегов. – М. : Искусство, 1974. – 203 с.

2. Калитина Н.Н. Музеи Парижа / Н.Н. Калитина. – Ленинград : Искусство, 1967. – С. 72–78.

3. Леонардо да Вінчі [Електронний ресурс ].– Режим доступу: http: // bla-bla123.io.uas629362/leonardo_da_vinchi. – Назва з екрана. - Дата звернення: 10.04.2017.

4. Самые интересные фаты из жизни Леонардо да Винчи [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://geo-storm.ruvechnye-voprosy…i…leonardo-da…fakty/. – Назва з екрана.- Дата звернення: 7.04.2017.

5. Харт М. 100 великих людей / М. Харт. – М. : Вече, 2000. – С. 533–535.

6. Цікаві факти про Леонардо да Вінчі та його винаходи [Електронний ресурс ].– Режим доступу: http://cikavi-fakty.com.ua/cikavi-fakti-pro-leonardo-da-vinchi-ta-jogo-vinaxodi/. – Назва з екрана. - Дата звернення: 7.04.2017.

7. Янковая О. История одного портрета / О. Янковая // Натали. – 2005. - № 2.– С. 145.

До 525-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі

Леонардо да Вінчі. Мадонна з квіткою (Мадонна Бенуа). 1478–1480

Полотно (переведена з дерева), масло, 48х31,5. Ермітаж, Санкт-Петербург

До 525-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі

Леонардо да Вінчі. Мадонна Літта. 1490–1491.

Темпера, 42х33. Ермітаж, Санкт-Петербург

О.І. Артюхова, завідувач довідково-бібліографічного відділу;

І.П. Жидких, головний бібліограф Категорія: Бібліотека

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.