До Року Японії в Україні

Автор: Intercom от 26-07-2017, 08:59, переглянуло: 1127

 

Віртуальна інформина

"ГІЛКА САКУРИ": ДО РОКУ ЯПОНІЇ В УКРАЇНІ

До Року Японії в Україні

  Японія…Що ми знаємо про цю країну? В чомусь загадкова, в чомусь консервативна і традиційна і водночас шокуюча своєю електронною цивілізованістю.

   Країна невелика, але густонаселена, розташована в ненадто затишній місцевості з виверженням вулканів, землетрусами, цунамі. Але японці вважають свою країну благословенною і пишаються нею.

   Економічне диво, №3 у світі, «Тойота», «Соні», «Ямаха» – хто ж про це не чув? Але перше, що помічають туристи, що вражає, – надзвичайна самодисциплінованість японців. Щодня, щогодини вони живуть за графіком, складеним за суворими правилами. Віртуозно володіючи електронікою, жоден японець не буде намагатися полагодити її. Якщо аркуш паперу застряг у принтері, зразу ж викликають майстра, якщо не вмикається сканер, ніхто не буде перевіряти з’єднання з розеткою і намагання іноземця зробити це викликає ледве не шок.

   Японці – люди небідні. Середня зарплата перевищує 3500 доларів. Але працюють вони дуже добросовісно, викладаючись на повну. Практично всі – трудоголики, що працюють по 12 і більше годин на добу, спізнення  на роботу вважається ганьбою, а от приход на півгодини раніше – норма.

   Наступне враження – все надзвичайно дороге. При цьому в Японії дуже дорогі продукти харчування, адже майже все завозиться з континенту. Для прикладу: одна картоплина середнього розміру – 28 грн., одне яблуко – 54 грн., один кавун – понад 350 грн.(елітні сорти – до 1000 доларів) Тому продають його шматочками, загорнутими у плівку. А от техніка суттєво дешевша: новий скутер близько 2000 грн., велосипед – 400 грн. Недивно, що японці дуже ощадливі і зайвої копійчини не витратять. 

До Року Японії в Україні

   Третє, що кидається в очі, – рівень культури в азійській Японії. І стосується це не лише постійних поклонів і вибачень, але й надзвичайно високого рівня сервісу (навіть у крихітній перукарні тебе зустрічають, як короля), чудової організації відпочинку, массового заняття спортом, чистоти на вулицях, безпеки перебування в місті в будь-який час доби.

   При цьому є такі речі, які шокують нас у поведінці, але в японців важаються нормою: гучне сьорбання і плямкання, ікота і відрижка за їжею цілком природні, хоча висякати носа вважається дуже некультурним. Доречі, істи і не розмовляти про іжу, її смакові якості вважається неввічливим.

   Неприйнятними є чайові для офіціанта. Незважаючи на те, що в кіно ми бачимо, як японці вживають саке, в цілому захоплення алкоголем і навіть помірне вживання його для цієї країни зовсім не характерне. Саке за технологією виготовлення більше нагадує пиво, а пиво продають у скляних пляшках з обов’язковою умовою повернути пляшку на повторну переробку. Здорова їжа і заняття спортом – одна з причин, чому товстого японця побачити можна дуже рідко. Але на борців-сумоїстів дивляться із захопленням.

До Року Японії в Україні

   Широко відома японська чесність. Загублений з грошима гаманець, якась річ майже на 90% впевненості опиняться у бюро знахідок. Через цю ж рису в країні не буває мародерства під час землетрусу, коли всі полишають свої домівки, а поліціянти не беруть хабара за порушення правил дорожнього руху. Якщо ви вийшли на вулицю, а раптово пішов дощ, можна безкоштовно скористатися парасолькою, багато з яких стоять у спеціально обладнаних підставках, а потім просто повернути її назад до найближчої підставки.

   До сімейного життя ставлення дуже серйозне. Третина шлюбів влаштовується батьками. Одружуватись раніше 30, а народжувати до 34 не прийнято. Доречі, японці вважаються дуже сором’язливими і довго не наважуються зізнатися в коханні. Тому на день св. Валентина подарунок робить дівчина, щоб заохотити свого хлопця до зізнання.

   Сім’я в Японії традиційно складається з трьох поколінь – батьки, діти, онуки. Навіть зараз близько половини молодих сімей живуть з батьками. Перш за все, це пов’язано з проблемою власного житла, яке в країні дуже дороге. Не дивно, що частка молоді, яка бажає сумісного проживання з батьками, набагато перевищує частку батьків, що бажають жити зі своїми дітьми. Традиційно головна функція чоловіка – заробляти кошти на утримання сім’ї, а жінки – вести домогосподарство і виховувати дітей.

   В Японії право вибору з давніх пір було за дівчиною. Парубок міг відмовити потенційним нареченим, але не більше, ніж тричі. Четверта дівчина, що приходила до нього, автоматично ставала йогодружиною. Якщо молода японка була до того ще й заможною, вона просто ставила юнака перед фактом: «Я ваша дружина». Такий спосіб укладання шлюбу діяв аж до Другої світової війни. Сучасна молодь надає перевагу пошукам супутника життя за допомогою комп’ютера на підгрунті схожих поглядів, фінансових статків, уподобань.

До Року Японії в Україні

   Японці вміють цінувати красу, і підтвердженням цього є свято ханамі або насолодження кітучою сакурою. Цілими сім’ями виходять вони на вулиці, беручи з собою підстилки, наїдки і напої. Біля дерев споруджуються сцени, на яких співають, танцюють, декламують вірші. Краса сакури скороминуча, тому треба поспішати увібрати її, отримати максимальний енергетичний заряд від цього дива природи. Сакура – загальновідомий символ Японії.

   Ще один такий символ – священна гора Фудзі. ЇЇ висота ­ 3776 м.

   Сходження на неї за традицією відбувається в липні та серпні. Саме в цей час гора вільна від снігу і погода затишна. Більшість тих, хто здійснює сходження, намагаються побачити схід сонця. А воно сходить тут дуже рано – між 4.30 і 5.00. Незважаючи на те, що підйом на гору платний, в черзі стоїть багато людей, бо зійти на Фудзіяму намагається хоч раз за життя кожен японець.

   У японців дуже розвинене почуття обов’язку. Якщо японець щось пообіцяв, він  виконає це за будь-яку ціну. Звідси – пунктуальність, обов’язковість, старанність.

ЩЕ ДЕЩО…

  • Перш, ніж увійти в будинок, японці завжди знімають взуття. Це робиться, в першу чергу, для того, щоб утримувати в чистоті татамі (циновки), на яких вони сидять під час їжі.
  • Ви любите плямкати під час їжі, але не дозволяєте собі цього в суспільстві (з сім’єю, друзями, колегами, гостями тощо)? Тоді Японія створена саме для вас. Тут прийнято плямкати під час прийому рідкої  їжі, наприклад, супу. Якщо ви цього не робите, вважається, що їжа вам не подобається, і господар може навіть образитися.
  • Більшість японців вживає японський рис на сніданок, обід і вечерю.
  • Рівень вандалізму в Японії один з найнижчих у світі.
  • У північних містах Японії всі тротуари з підігрівом, тому тут ніколи не буває ожеледиці.

Використані джерела:

1. Бондарь А.И. Все о Японии / А.И. Бондарь. – Харьков : Фолио, 2009. –­ 543с., ил.

2. Интересные факты о Японии и японцах [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://miuki.info/2010/10/interesnye-fakty-o-yaponii-i-yaponcax/ (дата обращения: 20.07.2017). – Название с экрана.

3. 30 самых интересных фактов о Японии [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://travel.tochka.net/6950-30-samykh-interesnykh-faktov-o-yaponii/(дата обращения: 18.07.2017). – Название с экрана.

 

  У читальному залі № 4 відкрито виставку

«Знайомтесь: Японія», присвячену Року Японії в Україні.

 Деякі цікаві експонати виставки з рідкісного та цінного фонду ФБ ХНАУ ім. В.В. Докучаєва:

 

1. Брандт М. Япония, Китай и Корея / М. Брандт ; пер. с нем. Б.Ф. Адлера ; под ред. В.В. Радлова // История человечества. Всемирная история / под общ. ред. Г.Гельмонта. – СПб. : тип. Книгоизд. Т-ва «Просвещение», [до 1914]. – Т. 2: Восточная Азия и Океания. Индийский океан. – С. 3-52.

2. Гельвальд Ф. Япония // фон Гельвальд Ф. ; пер. с послед. нем. изд. под ред. Ф. Груздева. – СПб.: изд. П.П. Сойкина, [до 1914]. – Т. 2: Живописная Азия. – С. 83-108.

3. Дашкевич В. Хиросигэ / В. Дашкевич. – Л. : Искусство. Ленингр. отд-ние, 1974. – 159, [1]с. : ил.

4. Кадзи С. Эти странные японцы / С. Кадзи, Н. Кама, Д. Райс ; пер. с англ. Г. Дуткиной. – М. : Эгмонт Россия Лтд, 2000. – 72 с. – (Сер. «Внимание : иностранцы»).

5. Конрад Н.И. Очерк истории культуры средневековой Японии VII-XVI в.в. / Н.И. Конрад. – М. : Искусство, 1980. – 143 с.

6. Озаки, Ией. Япония / И. Озаки // Народы мира в нравах и обычаях / пер. с англ. С.А. Ратнер-Штернберг, Е.Л. Петри, Ф.И. Павлова. – Пг. : тип. П.П. Сойкина, 1916. – С. 224-241.

7. Ратцель, Фридрих. Японцы и корейцы // Ратцель Ф. Народоведение / Ф. Ратцель ; пер. со 2-го перераб. нем. изд. с доп. Д.А. Коробчевского. – 4-е изд., стер. – СПб. : типо-литогр. книгоизд. Т-ва «Просвещение», [до 1914]. – Т. 2. – С. 728-742.

8. Токио. Япония // Весь мир. Города и столицы : энциклопед. справ. – Минск : Харвест, 1999. – С. 243-248.

9. Шрейдер Д.И. Япония и японцы : путевые очерки соврем. Японии / Д.И. Шрейдер. – СПб. : изд. А.Ф. Девриена : [тип. В.С. Балашева и Ко] , [1895]. – XII, 668 с., 145 рис., 1 карта.
10. Японія // Дахно І.І. Країни світу : енциклопед. довід. / І.І. Дахно, С.М. Тимофієв. – К. : МАПА, 2005. – С. 590-595.

11. Япония и ее обитатели. – 6-е бесплат. прил. к журн. «Вестник и Библиотека Самообразование» на 1904 г. – СПб. : АО «Брокгауз-Ефрон», 1904. – 362, II, [2] с.,VIII табл.

До Року Японії в Україні  До Року Японії в Україні
 До Року Японії в Україні  До Року Японії в Україні
 До Року Японії в Україні  До Року Японії в Україні
До Року Японії в Україні
 До Року Японії в Україні  До Року Японії в Україні
 До Року Японії в Україні  До Року Японії в Україні

  Завідувач довідково-бібліографічного відділу Артюхова О.І.;

 завідувач сектора рідкісних і цінних видань Кандаурова О.Д.Категорія: Бібліотека

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.