Пам'яті Преподобного Нестора-Літописця

Автор: bibliograf от 7-11-2017, 16:30, переглянуло: 4572

 

НЕСТОР-ЛІТОПИСЕЦЬ - ПЕРШИЙ ВІТЧИЗНЯНИЙ ІСТОРИК:

до Дня пам'яті преподобного Літописця Нестора 


Велика буває користь від учення книжного, бо книги наказують і вчать нас шляху до розкаяння,

бо від книжних слів набираємося мудрості й стриманості…

Нестор Літописець

   9 листопада відзначається церковне свято – День пам’яті преподобного Літописця Нестора, якого вважають покровителем журналістів та істориків, автора трьох відомих творів – «Житіє Бориса і Гліба», «Житіє Феодосія Печерського», «Повість времінних літ» («Повість минулих літ» /«Повість швидкоплинних літ»).

   Про життя цієї людини майже нічого невідомо. Народився близько 1056 р., а перше згадування про нього датується 1661 р. Якою мусить бути історична постать, щоб її згадували століттями? Легенда розповідає, що, будучи 17-річним юнаком, він прийшов в обитель святого старця Феодосія Печерського (бл. 1074 р.), де прийняв чернечий сан. Покора, суворий піст, безперервні молитви і тяжка праця – лише такі чесноти відрізняли молодого чернеця. І таким він залишався протягом 40 років перебування у монастирі.

   «Корисне для себе ми знайдемо тоді, коли будемо шукати користі ближньому», «Господь нічого так не любить, як душу покірну, смиренну і вдячну» – у цих висловлюваннях відбивається сенс життя Нестора.

   Для свого часу це була дуже освічена людина, яка не тільки вміла читати й писати, але й добре володіла грецькою, зналася на історії. Головною пристрастю Нестора були книги. Їх він називав «річками, що напоять всесвіт, від яких виходить мудрість». Зважаючи на таке захоплення молодого монаха, йому дали послух літописця.

   Із благословення ігумена Стефана Нестор почав писати історію Русі. Базуючись на розповідях монастирської братії, Нестор складає два «Житія»: одне – Феодосія Печерського – засновника обітелі, друге – святих Бориса і Гліба – двох братів-мучеників.

   Головним же подвигом життя преподобного Нестора було складання до 1112–1113 рр. «Повісті временних літ». До написання було залучено надзвичайно широке коло джерел, що дозволило чернецю скласти історію Русі не тільки з точки зору історії однієї країни, але й як складову частину всесвітньої історії.

   Достовірність і повнота писань преподобного Нестора така, що й донині до них вдаються історики, як до найважливішого і достовірного джерела відомостей про Давню Русь. Повна назва цієї без перебільшення унікальної двадцятирічної роботи «Повість минулих літ Нестора, чорноризця Феодосієвого монастиря Печерського, звідки пішла Руська земля, і хто в ній почав спершу княжити, і як Руська земля постала...».

   Головні герої «Літопису» – святі Кирило та Мефодій, князі Аскольд, Дір, Олег, Володимир, Ольга. Тут є і хрещення Русі, і боротьба з половцями, і витоки слов’янської писемності, і навіть описані деякі небесні явища, зокрема комета 911 р.

Пам'яті Преподобного Нестора-Літописця

   «Повість» відповідає всім канонам світової історичної літератури. В основу її покладено «Початковий ізвод», складений близько 1095 р., який починався історією заснування Києва трьома братами – Києм, Щеком і Хоривом. Цю оповідь Нестор доопрацював і доповнив історією слов’ян, їх походження та розселення на території сучасної Європи.

   Працюючи над «Літописом», Нестор узагальнив попередні літописні зведення, монастирські записи, візантійські літописи, проаналізував усні джерела, як от розповіді та переповідки містян, воїнів, мандрівників, купців. Можливо, тому останнім часом точаться суперечки щодо авторства «Літопису»: вважається, що Нестор був не єдиним автором, а використав більш ранні роботи своїх попередників.

   Не може бути ніяких сумнівів щодо того, що при укладанні цього своду використані свідоцтва сучасників Нестора, зокрема він приводить такі імена, як Гюрат Рогович , який надав відомості про далеку північ (Югра, Печора) та 90-літній старець Ян, бувший важливою особою при князях. Але, навіть беручи до уваги таке припущення, ми розуміємо, яких титанічних зусиль треба докласти, щоб знайти, опрацювати, проаналізувати ці роботи і скласти такий труд, який декілька століть навіть не мав аналогів на Русі. До того ж за своє життя він ні разу не згадав себе в якості укладача літопису.

 
Нестор-літописець. В.М. Васнецов, 1885-1893 рр.   
   Портрети Нестора-літописця не збереглися, але, за свідоцтвами очевидців, росту мав 163–164 см, що для того часу досить немало. «Сивий, борода на зразок Богослова – не роздвоїлася. На плечах – клобук, у правій руці –перо, а в лівій – книга і чотки».

   Перед своєю смертю він заповів ченцям продовжити роботу над літописом. Згодом текст літопису кілька разів переписували і доповнювали. Оригінал, написаний Нестором, до наших днів не дожив , але зберігся у вигляді списків у складі Лаврентіївського літопису, створеного в 1377 р., і Іпатіївського літопису середини XV ст.

   На думку сучасних учених, Нестор-літописець прожив близько 65 років. Його нетленні мощі покояться у печерах Києво-Печерської Лаври. Нестор під іменем Нестор-Літописець Печерський входить до переліку святих Римсько-Католицької церкви.

   В Україні 9 листопада у день пам’яті Преподобного Нестора Літописця з 1997 р. святкується День української писемності і мови. Головна історична заслуга Нестора полягає в тому, що він зумів виробити власний погляд на історію своєї країни, створити оригінальну світоглядну концепцію. Свою долю він не відділяв від долі батьківщини, завдяки чому головна праця його життя «Повість временних літ» сприймається не лише як величне епічне полотно, а й як ліричний твір, що найкращим чином характеризує його світлого й благородного творця.

Використані джерела: 

1. Видатні постаті в історії України (ІХ–ХІХ ст.). Короткі біографічні нариси. Історичні та художні портрети : довід. вид. / В.І. Гусев (кер. кол. авт.), В.П. Дрожжин, Ю.О. Калінцев, О.Г. Сокирко, В.І. Червинський. – К. : Вища шк., 2002. – С. 39–40. 

2. История русской литературы / под ред. А.К. Бороздина. – М. : изд. Т-ва И.Д. Сытина и Т-ва «Мир», 1910 – Т. 1. –. С. 108–109.

3. Келтуяла В.А. Курс истории русской литературы : пособие для самообразования / В.А. Келтуяла. – СПб. : тип. Попечительства Император. Человеколюб. О-ва, 1906. – Ч. 1 : История древней руской литературы. Кн. 1. – С. 663–668.

4. Ключевский В.О. Энциклопедический словарь русской истории. Современная версия / В.О. Ключевский ; [сост., примеч. Н. Соломадиной]. – М. : Эксмо, 2008. – С. 114–115.

5. Котляр М.Ф. Історія в життєписах / М.Ф. Котляр, В.А. Смолій. – К. : Час, 1994. – С. 154–155. – (Серія «Україна. Голоси історії»).

6. Нестор Літописець. Біографія [Електронний ресурс ]. – Режим доступу: http://dovidka.biz.ua/nestor-litopisets-biografiya/ Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua. (дата звернення 10.10.2017р.). – Назва з екрана.

7. Полевой.П.К. История русской литературы в очерках и биографиях / П. Полевой.– 5-е изд. – СПб., 1883. – Ч. 1 : Древний период. – С. 28–34.

8. Полевой П.К. История русской словесности : в 3 т. / П.К. Полевой. – СПб. : изд. А.Ф.  Маркса, 1903. – Т. 1. – С. 66.

9. Повесть временных лет / ст. и коммент. Д.С. Лихачева ; под ред. В.А. Адриановой-Перетц. – М. ; Л. : Изд-во АН СССР, 1950. – Ч. 2.: Приложения. – 556 с.

Пам'яті Преподобного Нестора-Літописця
Пам'яті Преподобного Нестора-Літописця
Пам'яті Преподобного Нестора-Літописця
Пам'яті Преподобного Нестора-Літописця
Пам'яті Преподобного Нестора-Літописця
Пам'яті Преподобного Нестора-Літописця

Запрошуємо до перегляду!

О.І. Артюхова, завідувач довідково-бібліографічного відділу;

О.Д. Кандаурова, завідувач сектора рідкісних і цінних виданьКатегорія: Бібліотека

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.