Співпраця з Полтавською державною аграрною академією

Автор: bibliograf от 14-11-2017, 12:40, переглянуло: 859

 

СПІВПРАЦЯ З ПОЛТАВСЬКОЮ ДЕРЖАВНОЮ АГРАРНОЮ АКАДЕМІЄЮ

   У минулому році до бібліотеки надійшов лист від відомого полтавського ботаніка, доцента Полтавської державної аграрної академії В.М. Самородова. Віктор Миколайович привітав із 200-річним ювілеєм нашого університету і подарував свою монографію «Полтавське сільськогосподарське товариство (1865–1920 рр): історія, звитяги, першопостаті», присвячену історії Полтавського сільськогосподарського товариства. У свою чергу вчений цікавився будь-якою інформацією про життя, діяльність і наукову спадщину професора Ново-Олександрійського інституту сільського господарства і лісівництва Т.В. Локтя.

   На запит В.М. Самородова співробітниками сектору рідкісних і цінних видань проведено роботу з розшуку необхідної інформації. Знайдено 17 книг і статей із «Трудов Ново-Александрийского института…» та дореволюційного журнала «Хуторянин». Також знайдено два джерела про наукову діяльність Т.В. Локтя. Інформацію оформлено у вигляді тематичного списку і на цій основі створено віртуальну виставку «Т.В. Локоть» із серії «Педагоги-вчені ХНАУ», яку представлено на веб-сторінці бібліотеки за посиланням.

Віктор Миколайович Самородов

   Листування з В.М. Самородовим продовжилося. Протягом року Віктор Миколайович надіслав до бібліотеки ксерокопії статей із газет, які розкривають сторінки історії Ново-Олександрійського інституту (нині ХНАУ), біографічні відомості про видатних учених В.В. Докучаєва, М.М. Сибірцева. Особливо цінною є інформація про О.В. Ходака, який був ректором Харківського сільськогосподарського інституту з 1929 р., адже у нашому виші немає ніяких відомостей про нього.

   На прохання Самородова зроблено ксерокопіювання 382 сторінок журналу «Хуторянин» за 1896 р. («Хуторянин» – друкований орган Полтавського т-ва сіл. госп-ва; 1896 р. – перший рік видання, якого у Полтаві немає).

   У 2005 р. В.М. Самородов заснував історико-бібліографічну серію «Постаті аграрної та біологічної науки Полтавщини: факти, документи, бібліографія». У цій серії видано 11 книг, зокрема монографії про класиків природознавства В.В. Докучаєва, В.І. Вернадського, М.І. Вавілова та книгу «Серед квітів і трав» про сучасного ботаніка Олену Байрак.

   Книгу «Постаті природознавства та музейництва Полтавщини (ХІХ–ХХ ст.)» написано В.М. Самородовим та співробітником Полтавського краєзнавчого музею С.Л. Кигим на посвяту 125-річчя заснування Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського та його відділу природи.

Співпраця з Полтавською державною аграрною академією
 Співпраця з Полтавською державною аграрною академією

   Самородов В.М. Постаті природознавства та музейництва Полтавщини (XIX–XX ст.) / В.М. Самородов, С.Л. Кигим ; за наук. ред. В.М. Самородова. – Полтава : Дивосвіт, 2016. – 144 с. – (Іст.-бібліогр. сер. «Постаті аграрної та біологічної науки Полтавщини: факти, документи, бібліографія» ; кн. 11). – На посвяту 125-річчя заснування Полтав. краєзнав. музею ім. В. Кричевського та його відділу природи. – Дарчий напис.

   Методом історично-наукового аналізу комплексно реконструйовано етапи життя та творчу спадщину знаних натуралістів та першопрохідців музейництва Полтавщини, перших завідувачів Полтавського природничо-історичного музею (нині Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського) – Михайла Олександровича Олеховського (1855–1909), Миколи Федоровича Ніколаєва (1882–1941?) та Валентина Федоровича Ніколаєва (1889–1973). Уперше найбільш повно систематизовано бібліографію їхніх наукових праць та публікацій про них. Для широкого кола шанувальників історії, краєзнавства, музейників, усіх, кого цікавить багата на події й таланти історія Полтавщини.

   Символічним є той факт, що засновником Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського у 1891 р. став всесвітньо відомий учений-природознавець Василь Васильович Докучаєв. Однією із постатей, представлених у книзі є Валентин Федорович Ніколаєв – знаний дослідник у галузі субтропічного рослинництва, педагог-біолог, краєзнавець, який у 1923–1924 рр. працював асистентом кафедри часткового землеробства Харківського сільськогосподарського інституту (нині ХНАУ ім. В.В. Докучаєва).

   Епіграф до видання: "Особистість є найкоштовнішою, найвизначнішою цінністю"

                                                                                                                 В.І. Вернадський

   Дарчий напис авторів:

   До фондів книгозбірні славного Харківського національного аграрного університету імені В.В. Докучаєва у вікопомний рік 200-річного ювілею! Бережіть пам’ять про полтавських друзів великого ґрунтознавця, один із яких – В.Ф. Ніколаєв, був ще і викладачем Вашого учбового закладу.

З повагою та симпатією від авторів

Віктор Самородов

Світлана Кигим

м. Полтава, 23.11. 2016 р.

   Книга В.М. Самородова та С.Л. Кигим є не лише ґрунтовним науковим дослідженням, а й захоплюючим літературним твором, у якому через долі трьох перших директорів Полтавського краєзнавчого музею – великих подвижників на культурницькій ниві майстерно розкрито становлення цієї установи як провідного краєзнавчого центру Лівобережної України. Книгу проілюстровано чорно-білими фотографіями. Вона стане в пригоді всім, хто цікавиться історією української науки та культури. Особливий інтерес вона становить для істориків ботаніки та охорони природи.

   До фонду бібліотеки автори подарували ще одне видання:

Співпраця з Полтавською державною аграрною академією

Самородов В.М. Полтавське сільськогосподарське товариство (1865–1920 рр): історія, звитяги, першопостаті : [монографія] / В.М. Самородов, С.Л. Кигим ; за наук. ред. В.М. Самородова. – Полтава : Дивосвіт, 2015. – 157 с. : іл. – Дарчий напис. 

   Дарчий напис авторів:

   До бібліотеки славного Харківського національного аграрного університету імені В.В. Докучаєва з нагоди 200-річчя, а також про ту роль, яку відіграли Ваші вихованці у розбудові Полтавського сільськогосподарського товариства і аграрної науки України!

Сердечно від авторів

Віктор Самородов

м. Полтава, 25.12.2015 р.

Співпраця з Полтавською державною аграрною академією

   Колектив Фундаментальної бібліотеки Харківського національного аграрного університету імені В.В. Докучаєва щиро вдячний доценту Полтавської державної агарної академії Віктору Миколайовичу Самородову за подаровані видання, які стали цікавим поповненням книжкового фонду. Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!

Олена Кандаурова, завідувач сектора рідкісних і цінних видань;

Ірина Жидких, головний бібліограф

 Категорія: Бібліотека

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.