До Міжнародного дня Червоного Хреста і Червоного Півмісяця

Автор: bibliograf от 3-05-2018, 09:52, переглянуло: 1080

 

МИЛОСЕРДЯ БЕЗ КОРДОНІВ

8 травня людство відзначає Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

18 квітня 2018 р. на державному рівні в Україні відзначається пам’ятна дата – 100 років від дня утворення Товариства Червоного Хреста України.

   «…Зазначена мета досягається цілком неупереджено, без будь-якої дискримінації за національною, расовою, статевою, релігійною, мовною, класовою ознакою чи політичними переконаннями…» (зі Статуту Товариства Червоного Хреста України).

До Міжнародного дня Червоного Хреста і Червоного Півмісяця

   Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) є гуманітарною організацією світового рівня, яка об’єднує близько 500 млн. людей із 181 країни. Комітет існує за рахунок добровільних внесків держав-учасниць Женевської конвенції, а також пожертвувань громадських організацій і приватних осіб. Волонтери та співробітники товариства керуються фундаментальними принципами Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, які ґрунтуються на захисті людського життя та здоров’я, запобігання людським стражданням та їх полегшення, незалежно від раси, релігійних та політичних поглядів.

   Головна функція МКЧХ – надання допомоги всім, хто її потребує під час стихійних лих і військових дій. Принципами, на яких будується діяльність організації є:

   – гуманність: допомога надається всім пораненим без винятку і за будь-яких обставин;

   – неупередженість: жодних расових, релігійних, класових, політичних переконань – лише допомога тим, хто більш за все цього потребує;

   – нейтралітет: для збереження загальної довіри МКЧХ не стає на бік будь-якої із конфліктуючих сторін;

   – незалежність: діє автономно у відповідності з принципами Червоного Хреста;

   – добровільність: жодна з країн-учасниць Руху, здійснюючи всю можливу допомогу, не переслідує цілей будь-якої вигоди.

До Міжнародного дня Червоного Хреста і Червоного Півмісяця

Анрі Дюнан

   Засновником спільноти Червоного Хреста є звичайний швейцарець, комерсант Анрі Дюнан.

   Фактично днем народження Червоного Хреста можна вважати 24 червня 1859 р. У містечку Сольферино (Італія) в результаті жорстокої битви між франко-італійською та австрійською арміями лише за 10 годин бою загинуло більше 6 тис. і отримало поранення 40 тис. вояків. Надати медичну допомогу такій кількості людей було просто неможливо через брак лікарів.

   «Состоявшие при французской армии хирурги были прекрасными врачами, но, увы, их было слишком мало – если на каждую тысячу лошадей приходилось четверо ветеринаров, то на такое же количество солдат – всего один врач»,– писав П. Буассьє у книжці «От Сольферино до Цусимы».

   Анрі Дюнан випадково став свідком цієї кровавої бійні і був приголомшений стражданнями поранених, залишених без допомоги солдатів. Страхіття і біль цього драматичного моменту він виклав у своїй книзі «Воспоминание о битве при Сольферино» (1862). Саме в ній А. Дюнан закликав створити в кожній країні добровільні спільноти для допомоги пораненим під час військових дій.

   Суспільство відреагувало на цей заклик утворенням у 1863 р. в Женеві постійного Міжнародного комітету допомоги пораненим. 16-ть держав уклали Конвенцію, за якою заборонялося застосовувати зброю проти поранених, наголошувалося, що допомогу повинні отримувати всі, незважаючи на приналежність до будь-якої сторони конфлікту, а медичному персоналу гарантується нейтралітет. Наступні Конвенції розробили правила ведення війни. Із цього часу А. Дюнан полишає свої комерційні справи і присвячує себе служінню людству.

До Міжнародного дня Червоного Хреста і Червоного Півмісяця

   На честь А. Дюнана ця організація обирає емблемою дзеркальне відбиття швейцарського флагу: червоний хрест на білому фоні, а для мусульманських країн – це червоний півмісяць.

   Ім’я Анрі Дюнана відоме не дуже багатьом, але його творіння знане у всьому світі. За свого життя він був звинувачений у навмисному банкрутстві і, віддавши всі гроші на благодійність, змушений був блукати Європою. Під час виступу в Плімуті у 1872 р. через голодування він втратив свідомість. На декілька років він повністю зникає з поля зору громадськості, вважалося навіть, що він помер, поки його не впізнав сільський вчитель у селі Хайден в притулку для бідняків.

До Міжнародного дня Червоного Хреста і Червоного Півмісяця
 Анрі Дюнан
До Міжнародного дня Червоного Хреста і Червоного Півмісяця

Пам'ятник на могилі Анрі Дюнана

   У 1901 р. А. Дюнану присуджують Нобелівську премію миру, яку він віддає декільком громадським організаціям та своєму притулку, щоб там завжди було ліжко для нужденних. Помер А. Дюнан 30 жовтня 1910 р. у цьому ж притулку, заповівши поховати себе без погребального служіння і похоронної процесії. Пам’ятник на його могилі зображує людину, яка подає воду пораненому солдату.

   Міжнародний комітет Червоного Хреста визнаний у всіх міжнародних договорах, має міжнародний статус і мандат, звільнений від податків, має недоторканість та імунітет від судового втручання.

 Представництва організації розташовані майже у 80-ти країнах світу. У своєму розпорядженні ця міжнародна спільнота має 3 000 одиниць вантажного транспорту, 15 літаків, морські судна. Тричі МКЧХ нагороджено Нобелівською премією: у 1917, 1944 та 1963 рр.

До Міжнародного дня Червоного Хреста і Червоного Півмісяця
До Міжнародного дня Червоного Хреста і Червоного Півмісяця

   18 квітня відзначалося сторіччя діяльності Товариства Червоного Хреста України. У найскрутніші для держави моменти Товариство надавало значну допомогу громадянам країни. Так, після Чорнобильської катастрофи для новоствореного Центру радіаційної допомоги закуплено діагностичне обладнання вартістю майже 3,5 млн. дол.; понад 90 млн. грн міжнародної підтримки залучено для медичних закладів на лікування поранених учасників АТО; 44 українські патронажні медсестри надають допомогу тим, хто її потребує на окупованих територіях Донецької та Луганської областей як члени Міжнародного комітету Червоного Хреста.

Олена Артюхова, завідувач довідково-бібліографічного відділу Категорія: Бібліотека

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.