Свято врожаю

Автор: bibliograf от 18-09-2018, 12:56, переглянуло: 2265

 

СВЯТО ОСЕНІ – ДЕНЬ ВРОЖАЮ

   Кілька століть тому життя народів було підпорядковане ритму природних змін. Навесні потрібно було засіяти поля, влітку працювати і доглядати за посадками, осінь – час збору врожаю, узимку їли те, що вдалося зібрати в минулому році, і чекали нової весни. Щоб забезпечити собі прожиток, людина повинна була докладати багато зусиль. Не було комбайнів, вантажівок, хлібопічок, посудомийних машин, і багато чого іншого, що робить наше життя легшим.

   Проходили століття, змінювалися умови праці та народні вірування, на зміну важкої селянської ручної праці прийшла механізація, але свято не втратило свого значення і в наші дні. Давайте заглянемо в різні країни і подивимося де і як святкується Свято Врожаю.

УКРАЇНА

   Свято врожаю, здавна відзначається народом 21 вересня (у День Різдва Пресвятої Богородиці), називають ще «другими Осенінами». Богородицю вшановували й дякували в цей день за зібраний урожай, адже вона є покровителькою землеробства. В цей день Богородицю завдячували як подательку всякого благополуччя і покровительку сім'ї і особливо материнства. У цей день було прийнято з киселем і короваями (вівсяними хлібами) зустрічати у води матінку-Осенін, прообразом якої була сама Богородиця, дякувати Їй за багатий урожай, родючість і добробут в сім'ях.

   В це народне свято, що припадає на день осіннього рівнодення, вшановували Сонце, прощалися з літнім теплом і зустрічали золоту, але холодну осінь. Обов'язково в Осеніни потрібно було відвідати батьків і пом'янути предків. А ввечері люди збиралися на братчину, мирилися, вирішували різні мирські справи і влаштовували загальний бенкет.

   Сьогодні він десь перетворився в фестивалі та ярмарки, десь зберігаються або відроджуються древні народні традиції, але в будь-якому випадку, Свято Врожаю – це свято подяки Землі, Природі і трудівникам, які не покладаючи рук працювали з ранньої весни до пізньої осені, щоб їх народ жив ситно цілий рік. .

БІЛОРУСЬ

   У білорусів свято називалося «Багач» (біл. Багач, Інша Прачистая, Спожка). Символ дня – лубок з зерном, в середину якого ставилася свічка. Жито для Богач зносили зі всього села. У будинок, де знаходився Богач, запрошували священика. Після молебню лубок із зерном і запаленою свічкою в супроводі всіх жителів обносили по всьому селу. Потім учасники йшли до наступного дому, в якому на цілий рік перебував Богач. Обряд був спрямований на збереження добробуту, врожайності, плодючості худоби, сімейного благополуччя.

   У сучасній Білорусі щорічно проводиться «Республіканський фестиваль-ярмарок трудівників села" Дажинкi "». З республіканським розмахом в Білорусії його почали відзначати з 1996 року.

 НІМЕЧЧИНА

   У Німеччині свято врожаю (нім. Erntedankfest) також є історичним. Католики підносять подяку за хороший урожай: хлібів 15 серпня (Різдво Богородиці, у слов’ян – Осеніни) і в першу неділю жовтня, коли «дякують за плоди землі і людської праці» і в знак подяки приносять вінки з колосків і кошики з красиво укладеними плодами. Протестантські церкви також відзначають День врожаю після Михайлова дня 29 вересня (у православних слов’ян – 21 листопада). У період Третього рейху свято врожаю був зведений в ранг офіційного, і, починаючи з 1934 року, відзначався кожну першу неділю жовтня. У цей день люди біля вівтаря складають зібрані фрукти і овочі.

АЗІЯ

 
Свято врожаю

   У Китаї і В’єтнамі відзначають Свято середини осені або Свято місяця. Він припадає на 15-й день 8-го місяця (повний місяць) за китайським календарем, що приблизно відповідає другій половині вересня. Чжунцю – свято Місяця і врожаю. Він припадає на середину осені, звідси і назва «Чжунцю» – середина осені. Вважається що в цей день місячний диск «найяскравіший і круглий на рік». Образ «повноти» фігурує в декількох значеннях: це час завершення збору врожаю; місяць є символом жіночого начала, і таким чином її повнота – також символ родючості. Свято відзначають всією сім’єю, і семантика «кола сім’ї» присутній в поділі пряників на всіх.

ІЗРАЇЛЬ

   В Ізраїлі відзначають Суккот - свято врожаю (24 вересня 2018 р.), один з центральних і найдавніших у єврейського народу. Єврейське свято Кучок, Суккот, починається на 15-й день нового року (15 тішрея) і триває 7 днів. Це час, коли хлібороби, завершивши збір врожаю, можуть відпочити до перших дощів.

   Напередодні свята влаштовуються спеціальні базари, де продаються етрогі, лулави, пальмові гілки для покрівлі, пристосування для споруди і прикраси сукки. По всій країні можна бачити курені – у дворах, в палісадниках, на балконах і верандах, на автомобільних стоянках. Жодна військова база не обходиться без святкової сукки. Сьогодні вже мало хто дійсно живе в курені всі сім днів свята. Зазвичай сім'я тільки обідає в сукке, лише деякі залишаються там на ніч. Особливо радіють Суккоті діти, які сприймають це свято як цікаву пригоду.

   В Ізраїлі Суккот (так само, як і інші паломницькі свята – Песах і Шавуот) святкується один день. Після першого святкового дня настають так звані півсвята: школярі і студенти не вчаться, а на підприємствах і в установах прийнято або брати відпустку, або працювати півдня.

ІНДІЯ

   Онам (Тхір-Онам) – свято врожаю в Індії – святкується в кінці серпня – початку вересня, в день, коли Чандра (Місяць) проходить накшатра шравана.

   Онам святкується як день повернення Махабалі з вигнання. У цей сприятливий день король Маха-Балі знову відвідує своє королівство і своїх людей. Весь штат оживає святами і енергією. Це - час церемоній, святкувань та радості, веселощів і спортивних змагань.

Онам часто називають народним святом врожаю Керали. Він святкує щедрість природи і рік гарного врожаю. Десять днів бенкету, пісні і танці.

   Фестиваль починається за десять днів і квіткові ггірлянди (Пуккалам) прикрашають кожен будинок. Вбрані слони в захоплюючої процесії, феєрверки і танці Катакана є невід'ємною частиною святкувань.

ПІВНІЧНА АМЕРИКА

   У США і Канаді відзначається день подяки, також походить від європейської традиції свята врожаю. Thanksgiving Day – державне свято в США і Канаді, відзначається у другий понеділок жовтня в Канаді і в четвертий четвер листопада в США.

   Більше половини з приблизно сотні прибулих на Американський континент не змогли пережити сувору зиму і загинули від холоду, голоду і хвороб.

   Ті, що вижили заснували колонію і навесні за допомогою місцевих індіанців (перш за все Скванто, який навчив їх, які культури і яким чином вирощувати на цій негостинної кам’янистому ґрунті), приступили до обробки землі. Несподівано багатий урожай став нагородою за їх зусилля.

   Перший губернатор колоністів У. Бредфорд запропонував провести день принесення подяки Господу. На свято восени 1621 р батьки-пілігрими запросили вождя і ще 90 індіанців того племені, яке допомогло їм вижити в незнайомих умовах. Ця трапеза, розділена з індіанцями, і стала першим святкуванням Дня подяки.

   Їдять у цей день сучасні американці те ж саме, що їли їх предки в далекому 1621 року на першому обіді на честь Дня подяки. Багато страви стали не тільки традицією, але і свого роду символами свята: фарширована індичка з журавлинним сиропом і великий солодкий гарбузовий пиріг.

   За традицією на свято кілька поколінь однієї родини збирається в будинку старших родичів на святковий обід. Кожен вимовляє слова подяки за все те хороше, що сталося в його житті.

   До Дня подяки приурочений і парад «Мейсі», який відбувається в Нью-Йорку. Цей грандіозний парад, організовується найбільшим в світі універмагом «Мейсі» ( «Macy's») з 1927 р Його головна визначна пам’ятка – надувні іграшки величезних розмірів (герої мультфільмів, казок і телепередач), які проносять від Центрального парку до входу в універмаг – навпаки Herald Square (між Шостий авеню і Бродвеєм).

   Напередодні параду відбувається церемонія надування іграшок. Увечері над протокою Іст-Рівер влаштовується феєрверк. Все це йде в прямій трансляції по телебаченню. На наступний день (після Дня подяки), іменований «Чорної п’ятницею», починаються передріздвяні розпродажі в магазинах і в інтернеті.

ТУРКМЕНІЯ

   Свято врожаю – один з найдавніших національних свят у туркмен. Відзначається 25 листопада.

   Свято врожаю – один з найдавніших, що йдуть корінням сивої давнини, національних свят туркмен, який грунтується на духовних цінностях і традиціях народу, його єдності, згуртованості і працьовитість. Це свято відзначається на честь багатого врожаю, вирощеного на щедрій туркменській землі натхненним і сумлінною працею.

   У країні вирощуються багаті врожаї пшениці, бавовни, овочів і баштанних, фруктів і ягід, і це позначається на добробуті туркменського народу, кожної сім'ї.

ШОТЛАНДІЯ 

   Лугнасад або Ламмас (1 серпня) – один з найбільш значущих свят річного колеса, який завжди проходить з різноманітними ігрищами, піснями і танцями.

   Лугнасад – це день початку жнив. Названий на честь кельтського бога Луга (насправді назва свята за правилами читається як Лу-на-са (Lou-na-sa). Луг – один з богів кельтського пантеону, покровитель землеробства і багатьох ремесел. Кельти називали його «довгорукий» і «многоіскусний». Згідно з легендою, свято відзначає одруження Луг на берегині Ірландії – богині Ейре. Слово ж Ламмас походить від поєднання двох староанглійський слів «хліб» і «меса» – це християнізована назва для свята перших плодів.

   Ламмас – це свято врожаю і Матері хліба, але одночасно це і свято Бога хліба, чиє життя приноситься в жертву під час жнив.

   Основна їжа Ламмаса – це хліб у всіх його проявах: короваї, булки, пироги і пиріжки, кренделі, калачі, коржі. Важливо одне – хліб повинен бути свіжим і, по можливості, спечений самостійно. Крім короваю на Лугнасад традиційно майструють невеликих лялечок з соломи, які уособлюють з собою Богиню. Ці ляльки зазвичай зберігаються і після свята – їх вішають над порогам як оберіг.

АНГЛІЯ, ІРЛАНДІЯ, АВСТРІЯ, СКАНДИНАВІЯ

Свято врожаю
Свято врожаю

   Михайлів День, 21 вересня

   Опинившись у день осіннього рівнодення в будь-який з цих країн, ви неодмінно потрапите на свято! У Скандинавії в цей день печуть особливий пиріг «міккьелекаке» і варять кашу із зерен нового врожаю. Можна побачити ходи пастушок з стадами, прикрашеними квітами і стрічками, возами з сиром і бочками олії. Свято супроводжується застіллями, хороводами та збором жолудів, за якими судять про майбутній урожай. В Англії – це день смаженого гусака, і особливих коржів на честь святого Михайла, випечених з борошна, змеленого з суміші всіх видів зерна нового врожаю. У Франції проходять свята останнього снопа, схожі на наші колядки – з частуванням від господарів.

С.О. Довгалюк, директор бібліотекиКатегорія: Бібліотека

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.