ВШАНУВАННЯ 85-х РОКОВИН ГОЛОДОМОРУ 1932-33 рр.
24 листопада Україна вшановує 85-ті роковини Голодомору 1932–33 рр., одну з найтрагічніших подій за всю історію нашої країни. За весь час голодомору загинуло приблизно 3–3,5 млн людей. Харківщина – один із регіонів України, що найбільше постраждав від Голодомору. Тут, де найкращі в світі чорноземи, у 1932–33 рр. відбувся найстрашніший за своїми наслідками голод, який забрав життя мільйонів невинних людей.
Події тих років сьогодні продовжують тримати одну із першочергових актуальностей в українському суспільному та політичному житті. Змінилося не одне покоління, більшість очевидців уже немає серед живих.
Розповідає Котенко Катерина Никифорівна, 85 років із с. Юрчинкове Печеніжського р-ну Харківської обл.:
- Дєдушку нашого кулаком звали. Він сам робив, і три сини, три нєвістки з самунького ранку й до смерку. І він оце на лаві лягає у свитці вдягнутий, шапку на кулак, спав-не спав: „- Ану, хлопці, вставайте, ідіть волів годуйте, коні годуйте, будем їхати в поле!” І то їх кулаками звали, шо на кулаці спали. А у двадцять дев’ятім усеньке забрали у колхоз. Нічо не оставили нам. А хто не віддав у колхоз, того у Сібір, на Соловки. А зтуда ніхто й не вернувся. А вже опосля 33-го боялися згадувать, шо то і коні були в нас, і воли були, і земля була. Нє-нє, і про голод не можна було говоріти. Не було голоду! А він був страшний. Мерло багацько, а асобієнно діти. Бо все позабирали, а їсти не було чого. Оце в марті люди і посипались. А вєсною траву їли, листя об’їдали. У нас там абрикоса була і прийшло душ десять, пухлі такі від голоду. Обтрусили ті абрикоси , а вони ж ще зелені, косточки поразбивали й поїли. А ранком ми глядь! А вони усі мерлі лежать. Ну то скинули у ярок, землею попритрусювали. Людей не ховали – сил не було.
Коли Україна криваві жнива Зібравши для ката, сама умирала І з голоду навіть згубила слова, Європа мовчала. Коли Україна життя прокляла І ціла могилою стала, Як сльози котились і в демона зла, Європа мовчала. Олександр Олесь «Пам’ятай», 1931 р. |
Хто знав, хто вів смертям і стратам лік? Де фільм, який нам показав би голод, Отой проклятий 33-й рік? Який співець поему склав про холод, Чи розповів, як то людей в наш вік Крушив і чавив пролетарський молот? В скількох кровях купаючи той герб, Жнива справляв на людській ниві серп? Юрій Клен «Прокляті роки», 1937 р. |
Щорічний національний пам’ятний день в Україні припадає на четверту суботу листопада. О 16:00 оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання, після чого по всій Україні відбувається акція «Запали свічку», у рамках якої всі охочі несуть свічки до пам’ятників жертвам. В акції також можна взяти участь, запаливши свічку на своєму підвіконні.
ЗАПАЛІМО СВІЧУ ПАМ'ЯТІ!