До 240-річчя від дня народження Г.Ф. Квітки-Основ'яненка

Автор: bibliograf от 28-11-2018, 15:42, переглянуло: 676

 

«З УКРАЇНОЮ В СЕРЦІ»:

 до 240-річчя від дня народження Г. Ф. КВІТКИ-ОСНОВ’ЯНЕНКА

(1778–1843)

А ти, батьку,

Як сам здоров знаєш,

Тебе люде поважають,

Добрий голос маєш […]

Т. Шевченко «До Основ’яненка», 1839

До 240-річчя від дня народження Г.Ф. Квітки-Основ'яненка
До 240-річчя від дня народження Г.Ф. Квітки-Основ'яненка

   29 листопада виповнюється 240 років від дня народження Григорія Федоровича Квітки-Основ’яненка (1778–1843), українського прозаїка, драматурга, журналіста, літературного критика, культурно-громадського діяча, засновника художньої прози та жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі.

   Народився Григорій Квітка (літературний псевдонім – Основ’яненко) у с. Основа біля Харкова у дворянсько-поміщицькій сім’ї. Здобув домашню освіту, згодом навчався у Курязькій монастирській школі.

   У родині панувала глибока шана до рідної мови, історії, фольклору, мистецтва. Звичаї в родині відзначалися простотою, тут багато читали, постійними були вистави самодіяльного театру, натхненником яких був Григорій; він же виконував і головні ролі. Усе це формувало мистецькі смаки юного Квітки, його суспільні погляди, прищеплювало любов до народної поезії, виховувало повагу до простолюду.

   Родину Квіток часто відвідував Сковорода, а відомо, що він відвідував лише однодумців. Може, тому Григорій Квітка вивчає напам’ять вірші Сковороди, байки Гулака-Артемовського, цілі уривки з «Енеїди», читає Ломоносова і Мольєра, Жуковського і Сервантеса – взагалі все, що потрапляло йому на очі, любив слухати легенди, повір’я та розповіді про героїчні битви козаків супроти нападників.

   Григорій Квітка служив комісаром у народному ополченні (1806–1807), директором Харківського театру (1812), був повітовим предводителем дворянства (1817–1828), совісним суддею, головою Харківської палати карного суду.

   Проживаючи в с. Основа під Харковом або самому Харкові, Квітка-Основ’яненко брав участь буквально в усіх важливих освітньо-культурних починаннях, зокрема був ініціатором видання журналу «Украинский вестник», альманахів «Утренняя звезла» і «Молодик», першої збірки українських прислів’їв і приказок. Перебував письменник у творчій співдружності з колективом Харківського театру.

   Кращі твори Квітки-Основ’яненка одними з перших представляли українську літературу загальноросійському й європейському читачеві. Починаючи з 1837 р. ряд його оповідань і повістей друкується у російських перекладах у Петербурзі та Москві; 1854 р. у Парижі виходить французькою мовою «Сердешна Оксана». Трохи пізніше його твори перекладаються польською, болгарською, чеською мовами.

   До ювілею видатного українського прозаїка, драматурга, журналіста, літературного критика, культурно-громадського діяча, засновника художньої прози та жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі Г.Ф. Квітки-Основ’яненка ФБ ХНАУ присвятила книжкову виставку-портрет «З Україною в серці» (абонемент художньої літератури) та ретро-полицю «Твори Грицька Основ’яненка» (сектор рідкісних і цінних видань).

До 240-річчя від дня народження Г.Ф. Квітки-Основ'яненка
До 240-річчя від дня народження Г.Ф. Квітки-Основ'яненка
До 240-річчя від дня народження Г.Ф. Квітки-Основ'яненка
До 240-річчя від дня народження Г.Ф. Квітки-Основ'яненка

   На ретро-полиці представлено твори Г.Ф. Основ’яненка та джерела про нього з колекції цінних видань. Ось деякі з них:

   - Квитка Г.Ф. Сочинения. Т. 1. Малороссийские повести, рассказанные Грыцьком Основъяненком / Г.Ф. Квитка ; под ред. А.А. Потебни ; изд. Харьк. Уезд. Земства. – Харьков : «Печатное Дело» кн. К.Н. Гагарина, 1899.

   - Квитка Г.Ф. Сочинения. Т. 6. Драматические сочинения Грыцька Основъяненка / Г.Ф. Квитка ; изд. Харьк. Уезд. Земства. – Харьков : тип. Зильберберга, 1899.

   - Данилевский Г.П. Квитка-Основьяненко (1778–1843) / Г.П. Данилевский // Украинская старина : материалы для истории укр. лит. и нар. образования. – Харьков : изд. Заленского и Любарского, 1866. – С. 173–284.

До 240-річчя від дня народження Г.Ф. Квітки-Основ'яненка
До 240-річчя від дня народження Г.Ф. Квітки-Основ'яненка

   Книжкова виставка-портрет «З Україною в серці» висвітлює видання творів Г.Ф. Квітки-Основ’яненка, які зберігаються на абонементі художньої літератури. Серед них:

   - Квітка-Основ’яненко Г.Ф. Твори : в 6 т. – Київ : Худож. л-ра, 1956. – Т. 1–6.

   - Квітка-Основ’яненко Г.Ф. Зібрання творів : у 7 т. – Київ : Наук. думка, 1979. – Т. 1–7.

Запрошуємо до бібліотеки ознайомитися з творами класика української літератури!

С.О. Довгалюк, директор бібліотеки;

О.Д. Кандаурова, завідувач сектора рідкісних і цінних виданьКатегорія: Бібліотека

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.