До 30-річчя виведення військ із Афганістану

Автор: bibliograf от 15-02-2019, 10:02, переглянуло: 1069

 

НЕ ЗГАСНЕ СВІЧА ПАМ’ЯТІ – АФГАНІСТАН

В Україні 15 лютого офіційно вшановують День пам’яті загиблих воїнів-інтернаціоналістів,

 а також День виводу військ ыз Афганістану

Поставте скибку хліба на стакан

І голови схиліть в скорботі вічній

За тих, кого убив Афганістан,

Чиї він душі зранив і скалічив.

О, Україно! Ніжно пригорни

Усіх живих синів своїх, як мати,

Щоб ми уже не бачили війни,

Не чули щоб ніколи звук гармати.

До 30-річчя виведення військ із Афганістану
До 30-річчя виведення військ із Афганістану

   Афганська війна тривала з 25 грудня 1979 до 15 лютого 1989 року, тобто 3340 днів, більше дев’яти років. Радянсько-афганську війну пройшло більше 160 000 українців. Із них 2 378 загинули, 60 вважаються зниклими безвісти або тими, що потрапили в полон. Поранення отримали більше 8 000 українців, із них 4 687 повернулися додому інвалідами. Із 72 осіб, удостоєних за роки «афганської» війни звання Герой Радянського Союзу, є 11 українців.

Ти – вічний біль, Афганістан,

Ти – наш неспокій.

І не злічить глибоких ран

В борні жорстокішій

І не злічить сліз матерів, дружин, дітей –

Не всі вернулися сини із тих ночей…

Вже багато літ, як прийшли назад додому,

Та до цих пір чує душа війни оскому,

Та до цих пір ще стогнуть ночі, ниють рани,

А у снах – «духи» налітають, мов шайтани.

   Афганська кампанія залишила невиліковну рану у серцях тих, хто брав участь у бойових діях, хто втратив друзів, синів чи батьків. Тридцята річниця виведення військ з Афганістану – важлива подія в житті усіх, хто був причетний. На рівні міста маємо провести відповідні урочисті заходи та вшанувати полеглих».

   Саме 15 лютого 30 років тому командуючий 40-ю армією обмеженого контингенту радянських військ в Афганістані генерал-лейтенант Борис Громов перетнув міст через річку Амудар’ю зі словами: «За мною не залишилося жодного радянського солдата». Проте, кілька тисяч радянських прикордонників і бійців спецназу залишалися в Афганістані ще до квітня 1989 року.

   Афганістан втратив близько 2-х мільйонів чоловік. Левова частка смертей припала на мирне населення, а саме жінок, дітей і літніх людей.

   Незважаючи на виведення радянських військ, мир в Афганістані так і не настав. Після недовгого затишшя боротьба за владу між різними клановими групами розгорілася з новою силою. Особливої проблематичності ситуації додавали десятки тисяч тонн різноманітної зброї, що залишився після запеклого протистояння 1979–1989 рр.

До 30-річчя виведення військ із Афганістану
До 30-річчя виведення військ із Афганістану

З історії війни в Афганістані

   8 жовтня 1979 р. було позбавлено влади та вбито засновника Народно-демократичної партії Афганістану Нур Мухаммад Таракі.

   Політбюро ЦК КПРС офіційно прийняло рішення про введення радянських військ в Афганістан і наданні Радянським Союзом Афганістану військової допомоги. 25 грудня 1979 р. до Афганістану були введені радянські війська у складі 40-ї армії під командуванням генерал-лейтінанта Юрія Тухарінова.

   В ході військових дій була проведена операція по усуненню глави Афганської опозиції, що зайняв у результаті контрреволюційного перевороту пост глави Афганістану Хафізулли Аміна. Сталий режим в Афганістані після чергової зміни влади на чолі з Бабраком Кармалем виявився повністю залежним від радянської військової, технічної та фінансової допомоги.

   Угруповання повстанців підтримували США та інші держави. У 1986 р. в Афганістані відбувся черговий державний переворот, в результаті якого Мухаммед Наджібулла зайняв місце зміщеного Бабрака Кармаля. Мухаммед Наджібулла був обраний президентом Республіки Афганістан.

   А влада СРСР і США в 1988 р. домовилися про невтручання в справи Афганістану. Розпочате у травні 1988 р. виведення військ з Афганістану закінчилося 15 лютого 1989 р. Групи радянських військ остаточно покинули цю країну.

 
До 30-річчя виведення військ із Афганістану
 
До 30-річчя виведення військ із Афганістану

Поставте скибку хліба на стакан

І голови схиліть в скорботі вічній,

За тих, кого убив Афганістан,

Чиї він душі зранив і скалічив…

Ірина Жидких, головний бібліографКатегорія: Бібліотека

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.