В ХНАУ розквітла магнолія

Автор: bibliograf от 23-04-2019, 11:49, переглянуло: 843

 

В ХНАУ РОЗКВІТЛА МАГНОЛІЯ

То не светлая мелодия

И не утренний рассвет,

То душистая магнолия

Излучает лунный свет.

Пряный запах разливается,

Аромат магнолий пьян,

Даже птицы не купаются

В аромате этих ванн

В ХНАУ розквітла магнолія

   На подвір’ї біля Фундаментальної бібліотеки ХНАУ ім. В.В. Докучаєва розквітла магнолія.

   Пора цвітіння магнолій цікава тим, що після зими на безлистих гілках спершу з’являються квіти. Ці квіти схожі на великі гарні ліхтарики. І коли через тиждень квіти перецвітають, лише тоді гілки магнолій вкриваються свіжим зеленим листям.

   Свою назву квітка магнолія (Magnolia) одержала на честь французького ботаніка П’єра Маньоля (Pierre Magnol). На світі є понад 210 видів цих прекрасних кущів і дерев. Магнолії з’явилися близько 140 млн. років тому. Магнолієві є одними з найдревніших квіткових рослин. Їхні залишки знаходять ще в середньокрейдових відкладах.

   Про цю неймовірно прекрасну рослину існує багато повір’їв. У давній китайській легенді йдеться про те, що колись магнолія зовсім не мала квітів. Вона стояла посеред села на площі, створюючи приємний затінок. Та ось в село вдерлися маньчжури-хунгузи. Вони знищили рис на ланах, убили всіх селян, залишивши лише сто найгарніших дівчат. Їх зв’язали під магнолією, а неподалік вороги святкували свою перемогу. Сто днів і ночей гуляли вороги і кожного ранку кидали під дерево одну замордовану дівчину. А коли прийшов час останньої, обійняла вона дерево і гірко заплакала: «Рідне дерево, ти бачило наші муки. Не дай тліну спорожнити наші молоді тіла, не дай умерти назавжди...». Вранці розбійники побачили диво: на місці вбитих дівчат залишились самі тіні, а на дереві розпустилося сто чарівних білих квіток. Розлючені маньчжури-хунгузи порубали дерево на шматки й розкидали всюди, де проносились їх швидкі коні. Але ніщо не могло приховати злочину: з кожної частини гілки виростало дерево, і щовесни сто духмяних квіток розпускалося на ньому.

В ХНАУ розквітла магнолія
В ХНАУ розквітла магнолія

   Існує красива легенда й про квіти магнолії. Вона розповідає про японську дівчину Кейко, яка вміла робити прекрасні квіти й оживляти їх краплинами своєї крові. Кейко була закохана в юнака, котрий змусив її віддати останню крапельку крові, щоб оживити виготовлені незвичайні квіти для багатого замовника на ім’я Магнол. Кінець легенди сумний: Кейко загинула. Але залишилися жити ті дивні рослини із чарівними квітками, які Магнол на свою честь назвав магноліями.

   Кейко виготовляла й оживляла свої штучні квіти в ім’я кохання - щоб догодити коханому. Напевно, тому квіти красуні-магнолії ототожнюють із торжеством щирої, нескінченної любові...

   Цікавим є той факт, що квітка магнолії на дотик є теплою. Це добре відчувається вранці, коли надворі ще прохолодно. Підтверджено, що температура всередині квітки магнолії майже на 10°С вища за температуру довкілля. Для рослин це не властиво. Наукового пояснення цьому досі немає.

    Із листя, квітів і молодих гілок магнолій добувають цінну ефірну олію. А в спекотну погоду дерева випаровують її у такій кількості, що якщо піднести запалений сірник, то відразу спалахує фіолетове полум'я.

   А український поет В. Сосюра написав про цю рослину гарний вірш:

В ХНАУ розквітла магнолія

Магнолії лимонний дух,

Солодкі мрії олеандри...

А в небі огненні гранати, і мислі зоряно цвітуть...

О, моря гул! О, моря гул...

І шарудіння хвиль на пляжі.

А там панелі ще в снігу й морозу огневі масажі.

Ми хвилі любим, хвилі любим.

Самі народжені од хвиль.

О, притули вишневі губи ти до моєї голови!

Хвилини бій, хвилини бій...

Я чую, як біжать секунди,

Я бачу космоси в траві, в твоїх очах заграви бунту.

Магнолії лимонний дух,

солодкі мрії олеандри...

а в небі огненні гранати,

і мислі зоряно цвітуть...


Ірина Жидких, головний бібліограф

Фото Тетяни Петриченко, провідного бібліотекараКатегорія: Бібліотека

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.