Дні кафедри грунтознавства

Автор: bibliograf от 24-04-2019, 10:24, переглянуло: 613

 

ВІДБУЛИСЯ ДНІ КАФЕДРИ ҐРУНТОЗНАВСТВА

   17–19 квітня у читальному залі № 3 Фундаментальної бібліотеки ХНАУ пройшли Дні кафедри, присвячені 125-річчю від дня створення кафедри ґрунтознавства.

   Завідувач відділу обслуговування та книгозберігання В.М. Климова та співробітники залу агрономічних знань М.А. Брагіна і Л.О. Івлєва підготували розгорнуту книжкову виставку «Життя ґрунту» за такими напрямами: «Мікробіологія ґрунтів» (16 видань); «Географія ґрунтів» (8 видань); «Картографія ґрунтів» (9 видань); Охорона ґрунтів і відновлення їх родючості» (30 видань); «Геологія з основами мінералогії» (11 видань); «Методологія оцінки якості ґрунтів» (11 видань); «Лісове ґрунтознавство» (7 видань).

   Чільне місце на виставці посіли підручники, автори яких – видатні вчені ХНАУ, а саме: О.Н. Соколовський, Д.Г. Тихоненко, О.М. Грінченко, В.Д. Муха, М.І. Лактіонов, В.В. Дегтярьов, М.О. Горін.

   Завідувач сектора рідкісних і цінних видань О.Д. Кандаурова представила на заході цінні видання з агрономічних наук.

   На виставці «Історія кафедри ґрунтознавства Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва» експонувалися 20 видань, присвячених історії першої у світі кафедри ґрунтознавства, заснованої 1894 р. за ініціативи та під безпосереднім керівництвом професора В.В. Докучаєва – фундатора науки ґрунтознавства – у Ново-Олександрійському інституті сільського господарства та лісівництва (нині – ХНАУ ім. В.В. Докучаєва).

   Виставка «Перлини наукової спадщини викладачів кафедри ґрунтознавства ХНАУ ім. В.В. Докучаєва» (35 книг) присвячена показу прижиттєвих видань справжніх корифеїв-ґрунтознавців: професорів В.В. Докучаєва, М.М. Сибірцева, академіка К.Д. Глінки, які стояли у витоків заснування першої у світі кафедри ґрунтознавства.

   По-перше, це «Русский чернозем» (1883 р.) В.В. Докучаєва, матеріали докучаєвських експедицій: Нижньогородської, Полтавської, організованої Лісовим Департаментом під керівництвом ученого. Взагалі В.В. Докучаєв пройшов у експедиціях більше 10 тис. км.

   На виставці представлено три випуски прижиттєвого видання лекцій з ґрунтознавства (1900–1901 рр.) першого завідувача кафедри М.М. Сибірцева, літографічне видання лекцій другого завідувача кафедри, на той час професора К.Д. Глінки «Почвообразование и почвообразователи : в 3 ч.» (1903–1904 рр.)

   Під час Днів кафедри відвідувачі переглянули літографічне видання лекцій з ґрунтознавства академіка О.Н. Соколовського (1927 р.) українською мовою, яке вийшло у світ тиражем 200 примірників. О.Н. Соколовський 35 років був завідувачем кафедри ґрунтознавства, створив свою наукову школу. 14 березня 2019 р. виповнилося 135 років від дня народження видатного ученого. До речі, він на 10 років старший від своєї кафедри.

   У виставковому залі бібліотеки працює окрема особиста книжкова виставка, присвячена ювілею О.Н. Соколовського. Крім того, на кафедрі ґрунтознавства цього року ще два ювілеї учених – професорів кафедри, представників першої лінії наукової школи Соколовського – О.М. Грінченка та Г.С. Гріня. До 115-річних ювілеїв цих учених у виставковому залі бібліотеки відкрито тематичні полиці, на яких експонуються прижиттєві видання учених, дисертації тощо.

   На другий день заходу до бібліотеки завітав доктор Яцек Недзвєцький з відділу ґрунтознавства, ерозії та охорони земель Державного науково-дослідного інституту «Інститут ґрунтознавства та рослинництва» (IUNG).

   Інститут ґрунтознавства та рослинництва є найбільшим і найстарішим науково-дослідним центром у Польщі (м. Пулави), який проводить сільськогосподарські дослідження під керівництвом Міністерства сільського господарства та розвитку села. Широкий спектр діяльності включає в себе рослинництво, ґрунтознавство та запліднення, а також форми деградації. Інститут є продовжувачем традицій сільськогосподарських досліджень із 1862 р., коли було створено Політехнічний інститут сільського та лісового господарства у палаці князя Чарторийського.

   Особливу увагу науковця із Польщі привернула монографія Г.В. Добровольського «Функции почв в биосфере и экосистемах», яку він із зацікавленням переглянув.

   Дні кафедри у бібліотеці дають можливість наочно інформувати викладачів і здобувачів вищої освіти про фахову літературу, моніторити забезпеченість підручниками, навчальними посібниками, довідковою та іншою навчальною літературою за спеціальністю та фаховими періодичними виданнями для ліцензійної справи.

Ірина Жидких, головний бібліограф;

Олена Кандаурова, завідувач сектора рідкісних і цінних видань

Дні кафедри грунтознавства
Дні кафедри грунтознавства
Дні кафедри грунтознавства
Дні кафедри грунтознавства
Дні кафедри грунтознавства
Дні кафедри грунтознавства
Категорія: Бібліотека

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.