Подорож до Шарівського палацу

Автор: bibliograf от 23-09-2019, 11:06, переглянуло: 930

 

ПОДОРОЖ ДО ШАРІВСЬКОГО ЗАМКУ

Подорож до Шарівського палацу
Подорож до Шарівського палацу

   Наприкінці робочого тижня співробітники Харківського НАУ вирушили на екскурсію до невеликого селища Шарівка у Харківській області, яке відоме мальовничими куточками природи, чистим і свіжим повітрям, і одним із найкрасивіших палацово-паркових комплексів України – Шарівським палацом.

   Час наклав на споруду свій відбиток. Незважаючи на те, що палац довгий час приходив у запустіння, він і сьогодні не втрачає своєї привабливості. Уціліли деякі елементи декору, багата ліпнина, розписні плафони та ін. Навіть якщо здалеку дивитися на замок, відчувається його велич і вишуканість. До сьогоднішнього дня збережено кабінет власника, який вражає внутрішнім інтер’єром своєї бібліотеки, предметами меблів, ліпленням, розписами, дубовими панелями і печами, облицьованими кахлем художньої роботи. На другому поверсі вражає блакитний зал із розписаним стелею і хорами для оркестру, мармуровими камінами, прикрашеними вазами. Палац нараховує 26 кімнат і три зали.

Подорож до Шарівського палацу
Подорож до Шарівського палацу

   Колись невеличке село та прилеглі до нього землі належали поміщикам Ольховським. Вони й побудували тут садибу у неготичному стилі. Ольховський максимально використав нові тенденції західноєвропейської архітектури при зведенні свого маєтку, не забуваючи і про збереження первозданної краси природи.

   У 1860 р. Ольховський програє садибу в карти і вона переходить до нових власників – братів Гебенштрейтерів з Німеччини. Вони зводять на найвищому пагорбі замок із терасами та прикрашають його екзотичними насадженнями.

   У 1881 р. Шарівський замок придбав відомий у ті часи цукровий магнат Леопольд Кеніг, який не шкодував коштів на удосконалення палацового комплексу та паркової зони. «За часів Кеніга на території Шарівки з’явилися казарма, будинок садівника з оранжереями, манеж зі стайнями, автомобільні гаражі, каретні сараї, будинок управителя, водопровід, – розповідає екскурсовод Наталя Твердохліб. – А ще механічний ліфт, на якому слуги передавали їжу, щоб не заважати гостям, та навіть електростанція – на сім років раніше, ніж електрика з’явилася у Харкові».

Подорож до Шарівського палацу
Подорож до Шарівського палацу

  Композицію парку створив ландшафтний архітектор Георг Куфальдт. Під його керівництвом висаджено близько 150 видів екзотичних для цієї місцевості рослин. Також побудовано безліч алей, фонтанів, сходів і інших декоративних елементів. Тут ростуть старовинні дуби, блакитні ялини, ясени тощо. Вік одного з дубів становить близько 700 років! Родзинкою і сьогодні залишається липова алея, гілки дерев якої ростуть вертикально вгору.

Подорож до Шарівського палацу
Подорож до Шарівського палацу

   Про всі старовинні споруди народ складає легенди. Не виняток і Шарівська садиба. Одна з легенд оповідає про те, що багатий цукрозаводчик пристрасно закохався в місцеву красуню та одружився з нею. Він виконував кожну її забаганку. Одного разу молода дружина виявила бажання покататися влітку на санках. Кеніг наказав засипати її улюблену гірку тоннами цукру, і вона каталася тут з місцевими дітьми.

   Легенда про камінь любові говорить, що Кеніг часто відправляв свою дружину на морські курорти. Сам він як ділова людина був заклопотаний та не міг її супроводжувати. В одній із поїздок у красуні зав’язався бурхливий роман, що закінчився зрадою. Кеніг про все дізнався, але не став дорікати дружині. Він просто наказав привезти той самий кам’яний валун, де зрадниця вдавалася до любовних утіх, та встановив його в саду. Це був німий докір і нагадування про подружню невірність. Як би там не було, але дивний камінь й досі можна побачити на одній з алей.

Подорож до Шарівського палацу
Подорож до Шарівського палацу

   Уражаючий Шарівський палац залишив спогади про життя, що вирувало у минулому столітті. За неймовірно цікаві історії учасники екскурсії дякують гіду Наталі Твердохліб та організатору подорожі Галині Гарькавій.

Ірина ЖИДКИХ, головний бібліографКатегорія: Бібліотека

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.