«ЗАПОВІТИ МАТЕРІ ТЕРЕЗИ»:
до 110-річчя від дня народження Матері Терези (1910–1997), католицької монахині, громадської діячки, лауреата Нобелівської премії миру
Зморшкувате обличчя цієї невисокої тендітної жінки у простому білому бавовняному сарі з блакитною каймою знайоме всьому світові. Кожним своїм кроком і вчинком вона відкривала людству істину про те, що будь-хто на своєму місці може робити щось в ім’я добра і своїми невеличкими ділами прислужитися приходові на землю царства справедливості й співчуття до ближнього. Вона ніколи не прагнула бути популярною, а просто робила людям добро. Коли її не стало – планета осиротіла.
27 серпня (у деяких джерелах 26 серпня) виповнюється 110 років від дня народження жінки-легенди ХХ ст., лауреата Нобелівської премії Миру, фундаторки Ордену милосердя, святої при житті, – матері Терези. У 2003 р. Папа Іоанн ІІ зарахував її до лику блаженних. Прикладом утілення милосердя і любові до ближнього, мужності й незламності, стала для мільйонів людей ця маленька скромна жінка. У Бейруті вона зупинила бойові дії двох фронтів, щоб вивести дітей із зони обстрілу Мати Тереза створювала пересувні госпіталі, будувала приюти в Гарлемі. Вона заснувала першу клініку для хворих на СНІД.
У ХХ ст. Мати Тереза стала не просто символом милосердя, але разом зі своїми послушницями являла реальну силу, з якою не можна було не рахуватися. Нею захоплювалися, перед нею схиляли свої голови, її обожнювали.
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджиу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія). Вона була наймолодшою в албанській родині. Батько дівчинки, борець за Албанське визволення, помер, коли їй було 8 років. Мати виховала Агнес у католицькому дусі, за свідченнями біографів, дівчинку змалку захоплювали розповіді про місіонерів. У 12 років вона вирішила присвятити своє життя релігії й стати черницею.
У 18 років Агнес покинула домівку, вступивши до лав місіонерської організації Сестри Лорето, ірландський Католицький орден, що здійснював місіонерську діяльність в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі в Східній Калькутті, й, хоча їй подобалося навчати дітей, вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала.
Матір Тереза в юності й невдовзі після прийняття монаших обітниць
У віці 36 вона років відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». У 1948 р. заснувала Орден милосердя і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетр. У рік, коли її конгрегація була офіційно визнана церквою, прийняла індійське громадянство (1950). У 1952 р. мати Тереза відкрила перший притулок для людей при смерті у приміщенні, який їй надало м. Калькутта. Перший притулок за межами Індії відкрився у Венесуелі в 1965 р. Потім у Римі, Танзанії і Австрії у 1968 р.
Матір Тереза отримує Нобелівську премію миру, 1979 р.
У 1965 р. її діяльність визнав Ватикан. А в 1979 р. калькуттська черниця була удостоєна Нобелівської премії Миру. Її важали святою ще при житті. Їй випала нелегка і радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути коханим.
У ХХ ст. вона стала не просто символом милосердя, але разом зі своїми послушницями являла реальну силу, з якою не можна було не рахуватися.
Мати Тереза померла в Калькутті в березні 1997 р. Через два роки після її смерті за ініціативи Папи Іоанна Павла II Ватикан почав процедуру її канонізації.
Матір Тереза. Париж, 1965 р.
___________________________________________
ЗАПОВІТИ МАТЕРІ ТЕРЕЗИ
1. Так, люди непослідовні, нерозумні й егоїстичні. І все ж, люби їх!
2. Якщо ти робиш добро, люди звинуватять тебе в потаємній корисливості і себелюбстві. І все ж, твори добро!
3. Якщо тебе супроводжує успіх, ти наживаєш уявних і справжніх ворогів. І все ж, добивайся успіху!
4. Добро, зроблене тобою, завтра ж забудуть. І все ж, твори добро!
5. Щирість і відкритість зро тебе уразливим. І все ж, будь щирим і відкритим!
6. Те, що ти будував роками, може зруйнуватися в одну мить. І все ж, будуй!
7. Люди потребують допомоги, але вони ж стануть дорікати тобі за неї. І все ж, допомагай людям!
8. Віддай світу найкраще, що маєш, і натомість одержиш жорстокий удар. І все ж, віддай світу найкраще, що в тебе є!
ПРО ЖИТТЯ Життя – це можливість, використай її. Життя – це радість, відчувай її. Життя – це краса, дивуйся їй. Життя – це насолода, скуштуй її. Життя – це сон, розгадай його. Життя – це виклик, зустрінь його. Життя – це обов’язок, виконай його. Життя – це скарб, цінуй його. Життя – це гра, грай у неї. Життя – це багатство, збережи його. Життя – це любов, радій їй. Життя – це таємниця, пізнай її. Життя – це обіцянка, виконай її. Життя – це скорбота, подолай її. Життя – це гімн, заспівай його. Життя – це боротьба, прийми її. Життя – це драма, стань з нею віч на віч. Життя – це пригода, віддайся їй. Життя – це успіх, твори його. Життя занадто цінне, не знищуй його. Життя – це життя, захисти його. |
ЗАПОВІДІ ДОБРОТИ
Бути добрим – це забути про себе самого, щоб думати за інших.
Бути добрим – це пробачати, пам’ятаючи, що слабкість людська є сильніша від злості.
Бути добрим – це мати милосердя для слабкості інших людей і пам’ятати, що ми не є кращими від інших, навіть в їхніх ситуаціях ми були б, може, ще гірші.
Бути добрим – це закрити очі на прояви невдячності.
Бути добрим – це давати навіть тоді, коли нічого не отримуємо, посміхаючись до тих, які нас не розуміють, навіть недооцінюючи нашої доброти.
Бути добрим – це вчинити зі свого життя дар для інших, навіть лучити з працею кожного дня клопоти ближніх.
Бути добрим – це приглушити біль власного серця і посміхатися завжди.
Бути добрим – це погодитися на те , що чим більше будемо давати, тим більше від нас будуть очікувати.
Бути добрим – це згодитися на те, що не затримуємо нічого для себе, за винятком радості, яка випливає з чистого сумління.
Бути добрим – це визнати у великій простоті, що правдиво добрим є тільки БОГ.
ЗАПАМ’ЯТАЙ!
Крик – народжує грубість;
Обман – народжує недовір’я;
Непрощення – народжує озлобленість;
Посмішка – розтоплює лід;
Покаяння – пом’якшує покарання;
Прощення – приносить полегшення;
Відкритість – викликає довіру;
Турбота – наповнює життя змістом;
Посієш бажання – пожнеш вчинок;
Посієш вчинок – пожнеш звичку;
Посієш звичку – пожнеш характер;
Посієш характер – пожнеш долю.
Пам'ятаймо всі слова Матері Терези:
«Нехай кожен, хто до вас приходить, залишає вас кращий і щасливіший!»
Матеріал підготувала Ірина Жидких, головний бібліограф