Фестиваль науки – не новина у світі. В Україні він теж відбувається. У 2009 р. він проводився в Харкові, але для досить вузького кола вчених. Харків – місто з давніми науковими традиціями. Заслуги харківських науковців визнані в усьому світі.
Всенародним цей фестиваль вирішили зробити співробітники бібліотеки ім. В.Г. Короленка. Наука повинна вийти за межі наукових установ, її досягненнями харків'яни по праву можуть гордитися. А ще наука має бути природозберігальною та екологізованою. Вона повинна вести до процвітання Землі, допомагати людині жити в гармонії з природою, а не руйнувати її. І ця тема стала провідною для фестивалю.
Фестиваль відкрився 15 травня науковою конференцією ««Наука ХХІ століття. Здобутки та досягнення харків’ян». На ній виступали представники різних вишів і науково-дослідних інститутів. Вони розповіли про наукові досягнення і про те, над чим тепер працюють учені.
На конференції виступили заступник директора НДІ «Енергосталь» з науково-технічної роботи А.Л. Скоромний, заступник директора з наукової роботи Інституту радіофізики і електроніки ім. А.Я. Усикова НАН України В.Д. Єремка, проректор з науково-дослідної роботи Північно-Східного наукового центру НАН України А.В. Гайдачук, директор Північно-Східного наукового центру НАН України П.Т. Бубенко, заступник начальника технічного відділу інституту «Гіпрококс» Г.А. Коцюба, вчений секретар УКРНІЇ протезування К.Я. Карпенко, ректор Харківського державного університету живлення і торгівлі А.І. Черевко, проректор з наукової роботи і міжнародних зв'язків Харківського інституту управління М.М. Назарян та ін.
Агроуніверситет на конференції представляв член-кореспондент НААН України, завідувач кафедри рослинництва ХНАУ ім. В.В. Докучаєва, доктор сільськогосподарських наук, професор Михайло Архипович Бобро. Його виступ називався «Аграрна наука – виробництву».
Три наступні дні в бібліотеці ім. В.Г. Короленка можна було прослухати лекції про нобелівських лауреатів – харків'ян (І.І. Мечников, Л.Д. Ландау, С. А. Кузнець), відвідати майстер-класи, екскурсії. У ці дні можна було безплатно записатися в бібліотеку.
Останній день Фестивалю науки ‑ 19 травня ‑ пройшов у нашому університеті,що ініціювали громадські організації, дізнавшись про те, що поряд з агроуніверситетом планується створити новий регіональний ландшафтний парк.
Учасників фестивалю гостинно прийняла бібліотека ХНАУ. Відкрив останній день фестивалю проректор з наукової роботи ХНАУ, доктор економічних наук, професор Олександр Васильович Олійник. Він виступив перед учасниками науково-практичної конференції з вітальним словом «Створення регіонального ландшафтного парку «Роганський»: перспективи збереження і примноження природи Харківщини». Він наголосив на важливості і серйозності тих екологічних проблем, які виникли і вимагають рішення.
Привітала присутніх також Віра Григорівна Прохорова – завідувач відділу науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів ХДНБ ім. В.Г. Короленка. Вона розповіла про те, як зародилася ідея проведення Фестивалю науки, як до нього готувалися і як його проводили в бібліотеці.
На конференції в бібліотеці ХНАУ виступали члени ініціативної групи зі створення нового регіонального ландшафтного парку «Роганський»: професор кафедри ґрунтознавства, доктор біологічних наук Микола Олександрович Горін – про ідею створення парку, про необхідність збереження природи; Олександр Петрович Мазуренко – про взаємодію об'єктів природно-заповідного фонду і агропромислового комплексу в рамках розвитку екосистеми; ландшафтний дизайнер Галина Олександрівна Хроль – про екосферарії, нову форму природозберігального землекористування, яку планується упроваджувати на території майбутнього парку.
На конференції прозвучали доповіді й на інші теми. Голова Полтавського клубу органічного землеробства, співробітник Полтавської аграрної академії Сергій Володимирович Пономаренко розповів про впровадження методів органічного землеробства в практику, звернув увагу на необхідність їх поширення серед городників-любителів. Ганна Геращенко, екологічний активіст і лікар-педіатр, розповіла про свій проект зі збору сміття і облаштування дитячих майданчиків.
На конференції виступали: Валерій Євгенович Слюсарчук – доцент кафедри лісових культур і лісомеліорацій ХНАУ, Елеонора Анатоліївна Терехова – виноградар-любитель, Лепетюк Олег Леонідович – представник Національної асамблеї інвалідів України, Костюкова Юлія Володимирівна – лікар.
Серед учасників фестивалю були представники Комітету доступності Харківського регіону, які розповіли про тактильну графіку і подарували членам оргкомітету фестивалю футболки з емблемами виконані ними у цій техніці.
Для гостей , які приїхали 19 травня до агроуніверситету, організували екскурсії по дендропарку (екскурсоводи – співробітники кафедри лісових культур і лісомеліорацій Ситник Ігор Йосипович і Андрущенко Олександр Петрович), майстер-клас з ландшафтного дизайну (ведуча Хроль Галина Олександрівна), лекцію-екскурсію про рідкісні дикорослі трави і дерева (ведуча Довженок Ірина Аркадіївна).
Наприкінці фестивалю гості й учасники змогли подивитися невеликий концерт за участю харківських слов'янських бардів Наталії Афанасьєвої і Вадима Демченка, який називався «Пісні на процвітання Рідної Землі».
А доповідь професора Михайла Архиповича Бобро для учасників конференції було організовано на дослідному полі ХНАУ.
Після завершення фестивалю учасники і гості відвідали дендропарк. Організатори висловили щиру подяку керівництву агроуніверситету за допомогу в організації і проведенні фестивалю.
Ми сподіваємося, що Фестиваль науки стане доброю традицією для Харкова, сприятиме об'єднанню зусиль учених, громадськості і пересічних городян у боротьбі за природозберігальні методи господарювання і здоровий спосіб життя.