Слово ректора...

Автор: Nastya от 1-10-2014, 13:53, переглянуло: 1828

 

ЗВЕРНЕННЯ РЕКТОРА ХНАУ ЧЛ.-КОР. НААН УКРАЇНИ ПРОФЕСОРА В.К. ПУЗІКА З НАГОДИ 198 РІЧНИЦІ З ДНЯ ЗАСНУВАННЯ І ВІКОВОГО ЮВІЛЕЮ ХАРКІВСЬКОГО ПЕРІОДУ УНІВЕРСИТЕТУ

ШАНОВНІ ДОКУЧАЄВЦІ!

   З великою радістю, неприхованим хвилюванням і глибокою шаною до всіх поколінь однієї великої родини нашої Альма-матер вітаю всіх вас із віковим ювілеєм животворчої діяльності у Харкові. За 198 років її історії змінювалися місцезнаходження у різних державах, суспільно-політичний лад та економічні формації, інститут пережив дві світові війни, протягом 19-21 століть перегорнуто безліч героїчних та трагічних сторінок, що безпосередньо ставило під загрозу наше подальше існування. Але ми вистояли, перемогли і завжди відроджувалися як Фенікс з попелу всупереч усім негараздам.

   З 1914 року, століття, ми живемо і творимо, навчаємо( і виховуємо, сіємо вічне, добре, розумне на рідній землі – Слобожанщині.

У буремні 20-30 роки минулого століття аграрна освіта стала доступною для сільської молоді, всіх тих, хто прагнув до знань і примноження хліборобської справи батьків і дідів. Вперше у сучасній історії селянин отримав землю і тут же потрапив у жорна колективізації та її трагічних наслідків. Проте і в таких умовах учені, педагоги і студенти продовжували свою багатогранну діяльність, яка на честь 125-річчя навчального закладу у 1941 р. була відзначена орденом Трудового Червоного Прапора.

   У важкі години лихоліття, коли настав час захисту Батьківщини, рідної землі, вони проявили себе справжніми патріотами. Понад 1500 викладачів, співробітників і студентів стали на захист Вітчизни. За мужність і героїзм звання Героя Радянського Союзу було присвоєно І.І. Бакуліну, П.Л. Василевському, Е.Д. Готлібу, сотні були нагороджені орденами та медалями. І 70 років потому, напередодні ювілею визволення України від німецько-фашистських загарбників і знаменної Перемоги, ми їх пам’ятаємо і шануємо. Світла пам’ять усім загиблим на фронтах Великої Вітчизняної війни.

   А ті хто залишилися живими, своїми руками і розумом, самовідданою працею піднімали з руїн наш спільний дім – Харківський сільськогосподарський інститут, якому у 1946 р. було присвоєно ім’я видатного вченого, засновника сучасного наукового ґрунтознавства професора В.В. Докучаєва.

   Сталося так, що через 20 років післявоєнної відбудови ми на чолі з відомим вченим, ректором інституту, професором Г.Ф. Наумовим почали будувати у Рогані свій новий дім під гаслом «Свій вуз – своїми руками». І сьогодні серед нас чимало викладачів і співробітників - випускників кінця 60-х - 70-х років, хто поєднував навчання із самовідданою працею у студзагонах. Велика вам шана, щиросердечні побажання здоров’я і успіхів від всього прийдешнього студентства. Те, що збудовано тоді, це зв’язок поколінь, традицій і патріотизму.

   Гордістю нашого навчального закладу завжди були люди. Славетна когорта всесвітньо відомих вчених-педагогів не тільки готувала спеціалістів для аграрного сектору, але й своїми видатними науковими досягненнями і відкриттями значно збагатила і прогресувала всю світову аграрну науку, освіту і практику. Сотні наших учених-педагогів – лауреати вітчизняних та зарубіжних найпрестижніших премій і відзнак, серед них: засновник української школи біохіміків академік О.В. Палладін; відомий на весь світ ґрунтознавець, перший президент Української академії сільськогосподарських наук академік О.Н. Соколовський; основоположник науки про ліс і лісову дослідницьку справу академік Г.М.Висоцький; один із засновників вітчизняної селекції академік В.Я. Юр’єв; видатний фітопатолог-імунолог академік Т.Д. Страхов; засновники школи проблем динаміки популяції і прогнозування масових розмножень шкідливих організмів професори В.Г. Аверін і О.О. Мігулін; засновники школи економічного механізму господарювання в аграрному секторі економіки академіки Л.М. Клецький і К.Г. Телешек; засновники школи природозахисного й ефективного використання сільськогосподарських земель професори П.М. Першин і Г.І. Горохов; засновник наукової школи з алелопатії рослин професор Г.Ф. Наумов та інші.

   Майже за 200-річний знаменний шлях понад 60 тисяч кваліфікованих, ерудованих і відданих своїй справі спеціалістів вийшли із стін нашого славетного навчального закладу. Підхопивши естафету знань і вмінь у своїх учителів в Україні та далеко за її межами (понад 90 державах) наші випускники прославили ім’я докучаєвця своїми ратними і трудовими звершеннями: понад 20 Героїв Соціалістичної праці, три Герої України Тисячі майбутніх відомих на всю Україну і за її межами хліборобів, визнаних організаторів і керівників аграрного виробництва, чимало державних діячів формували себе як людину і громадянина саме в нашому колективі. Вони зберігають і примножують багатство рідної землі, природи, лісів і полів. Як кажуть у нашому народі: «Хвала рукам, що пахнуть хлібом».

   Досягнення докучаєвців у науковій, навчальній, виховній і громадській діяльності були відзначені присвоєнням університету статусу національного 27 березня 2002 року.

   За часи незалежності ми намагаємося збагачувати безцінний науковий освітянський спадок попередників. Ті джерела теорії і практики аграрної скарбниці, що по праву стали світовою спадщиною, нинішнє покоління професорсько-викладацького складу передає студентству з великою відповідальністю. Сьогодні в університеті працюють три члени-кореспонденти НААН України, 73 доктора наук, 42 професора, 212 кандидатів наук і 146 доцентів. За вагомий внесок у розвиток аграрної науки плідна діяльність учених університету неодноразово відзначалась золотими медалями, лауреатськими дипломами та преміями на міжнародних, всеукраїнських та регіональних аграрних виставках і конкурсах. Основними напрямками наукових досліджень в університеті є: зональні ресурсозберігальні ґрунтозахисні системи землеробства, технології відтворення родючості й охорони ґрунтів, екологізовані технології виробництва продукції рослинництва, генетика, селекція та насінництво сільськогосподарських культур, захист рослин тощо. Ми впевнені, що разом з вами збережемо і примножимо все найкраще, що було завжди притаманне нашому університету, одному з найстаріших аграрних закладів Європи і ще гучніше прославимо його ім’я.

   Бажаю всім творчої наснаги, успіхів, здоров’я і особистого щастя в ім’я процвітання нашого університету!Категорія: Новини, Культурно-массова діяльність

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.