Назустріч 200-річчю ХНАУ

Автор: Nastya от 23-06-2015, 14:11, переглянуло: 1087

 

ЗГАДУЮЧИ МИНУЛЕ …

   Спливають у пам’яті події минулих років, коли мені, студенту 2-го курсу агрономічного факультету, доручили очолити комсомольську організацію найстарішого в Європі орденоносного Харківського сільськогосподарського інституту імені В.В. Докучаєва.

  Основним завданням нашої більш як півторатисячної молодіжної студентської організації була тоді, поряд з активною громадсько-корисною роботою, боротьба за успішне оволодіння знаннями сільськогосподарської науки і практики й на цій основі – формування яскравої особистості – випускника ХСГІ, всебічно озброєного теорією хліборобської справи та організаторськими вміннями.

   Яскравою сторінкою у діяльності нашої організації також була допомога ректорату інституту у будівництві нового навчального комплексу на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області, адже за рішенням уряду України від 12 жовтня 1961 р. та відповідною постановою Харківської обласної держадміністрації наш інститут із міста Харкова повинен був переміститися на нову навчально-виробничу базу науково-дослідного господарства.

   Конкретним елементом допомоги в будівництві нового комплексу була участь студентства у виконанні різноманітних будівельних робіт під час так званого третього трудового семестру під девізом: «Свій ВНЗ – своїми руками!».

   Ми, ветерани й учасники того будівництва, викладачі і співробітники, колишні вихованці, з теплотою і гордістю згадуємо нині ті події минулого, коли сотні бійців студентських будівельних і сільськогосподарських загонів втілювали в життя постанову уряду та заповітну мрію побудувати інститут під Харковом.

   Десятки видів і найменувань основних і допоміжних робіт, тонни приготовлених будівельних розчинів, тисячі складометрів і кубів цегли, пиломатеріалів, арматури, сотні метрів теплотрас, доріг і доріжок… Навчальні корпуси і гуртожитки, житлові будинки, їдальня, дитсадок, школа, тепломережі, очисні споруди, тощо – усе це споруджувалося і прокладалося за участю студентських будівельних загонів факультетів під керівництвом штабу третього трудового семестру, який у свій час очолювали кращі молодіжні активісти Григорій Мостовий, Віктор Казадаєв (економфак), Микола Чукашов, Володимир , Анатолій Бондарєв (агрофак), Петро Пилипенко, Федір Сокольцев (ФЗР), Володимир Ткаченко (ГАФ) Михайло Бідило (ФІЗ) та ін. Працювали майже безоплатно, але завзято й наполегливо.

   Паралельно з будівельними загонами працювали сільськогосподарські, котрі допомагали навчально-дослідному господарству у вирощуванні та збиранні врожаїв сільськогосподарських культур.

   Кожен студентський загін мав свою їдальню зі своїми кухарями, черговими, постачальниками та директором. Уся трудова, виховна, спортивно-масова, культурно-просвітницька та військово-патріотична робота в студентських загонах здійснювалася під керівництвом ректорату, парткому та профспілкового комітету інституту.

   Виступи культбригад, зустрічі студентів з ветеранами та передовиками у сусідніх господарствах, тематичні вогники, вечори відпочинку, спортивні змагання були повсякденною турботою комісарського складу штабу третього трудового семестру та лінійних загонів факультетів і курсів.

   Згадується, як під час суботника у квітні 1972 р. було закладено нинішній Дендрологічний парк, спроектований професором Б.Ф. Остапенком та доцентом А.Д. Жирновим; як бійці – дівчата з економічного факультету під керівництвом Катерини Горбатовської – виконали комплекс земельних робіт у цокольному поверсі агрономічного факультету; як бійці сільськогосподарського загону ФАГ під керівництвом Тетяни Матвієнко на збиранні овочів завжди перевиконували денну норму на 400–500 кг, а студентська бригада «Росинка» на збиранні редису (бригадир Марія Беленкова) виконувала норму на 200 %; як бригада механізованого зерноочисного току з агрономічного факультету (бригадир Микола Косенко) достроково підготувала до реалізації 700 т еліти озимої пшениці «Охтирчанка» та багато-багато інших справ, великих і малих із життя та діяльності студентських загонів рідного інституту.

    Щорічно протягом 1971–1979 рр. наші студентські загони відзначались як переможці на внутрівишівському будівництві в області, в Україні та СРСР і завоювали перші місця.

   За досягнуті успіхи наш інститут і його студентські загони було нагороджено Червоним Прапором Харківського ОК ВЛКСМ України та обласного штабу ССО, Почесною грамотою Міністерства сільського господарства СРСР, Почесною грамотою Головного управління вищої сільськогосподарської освіти СРСР, цінним подарунком – автомобілем «Москвич». Десятки бійців нагороджені медалями, грамотами, грошовими преміями, цінними подарунками, путівками до міст-героїв.

   Сьогодні наше навчальне містечко – рукотворна перлина в передмісті Харкова; тут проживає близько 10 тис. мешканців, у т. ч. чимало викладачів і студентів. Навчальні корпуси, гуртожитки, житлові будинки, школа, дитсадок, магазини, навчальні полігони, дослідні поля та інші господарські об’єкти оточені зеленню. Також містечко має зручне транспортне сполучення з Харковом.

   Ми пишаємося тим, що своїм завзяттям, працелюбством, прагненням до здійснення мети допомогли в будівництві нового навчального містечка й нашого університету – справді надійного осередку аграрної освіти України.

 

Станіслав МАРЧЕНКО,

завідуючий виробничою практикою

Студентська бригада овочівників економфаку на збиранні огірків. В центрі – завідуючий виробничою практикою С.О. Марченко. Фотографія Й.Я. Мінделя з газети «Знання» від 27 серпня 1978 р. Назустріч 200-річчю ХНАУ
На лінійці студентського будівельного загону (СБЗ) перед майбутнім головним корпусом університету – головний інженер СБЗ Володимир (ліворуч) та член штабу Станіслав Марченко (1969 р.). Назустріч 200-річчю ХНАУ
Ректор професор Г.Ф. Наумов вітає з початком третього трудового семестру командування СБЗ: Віктора Казадаєва (командир загону); Олександра Ульянченка (комісар загону) та Петра Пилипенка (головний інженер загону). Назустріч 200-річчю ХНАУ
Зупинена мить 1975 р.: так зводилися корпуси університету ...
Назустріч 200-річчю ХНАУ
Назустріч 200-річчю ХНАУ
Категорія: Новини

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.