Робота з колекціями рідкісних і цінних видань

Автор: Nastya от 6-08-2015, 09:25, переглянуло: 1088

 

 ВІДБУВСЯ НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ СЕМІНАР

"РОБОТА З КОЛЕКЦІЯМИ РІДКІСНИХ І ЦІННИХ ВИДАНЬ"

   Фундаментальна бібліотека Харківського НАУ нараховує майже 200 років своєї історії. Її було засновано зусиллями першого директора Інституту землеробства у Маримонті професора Єжи Беньяміна Флята (1768–1860 рр.). Під час закордонного відрядження (1816–1818 рр.) до Німеччини та Швейцарії, де вчений вивчав досвід організації аграрних вишів у цих країнах, він купував, наскільки дозволяли власні фінанси, підручники і спеціальну літературу. За результатами відрядження професор Флят розробив докладний «План учреждения земледельческой школы в Маримонте» (3 серпня 1818 р.), у якому зокрема міститься й завдання створення бібліотеки.

   До річниці створення Фундаментальної бібліотеки 26 травня 2015 р. відбувся науково-практичний семінар «Робота з колекціями рідкісних і цінних видань». Участь у семінарі взяли бібліотеки територіального об’єднання сільськогосподарських бібліотек м. Харкова та області.

Робота з колекціями рідкісних і цінних видань

   Бібліотечний спадок становить головну частину культурного надбання європейських держав. Значне місце у ньому посідають бібліотеки України, де зберігаються понад 60 млн. документів XV–XX ст., майже 2 млн. із яких належать до категорії таких, що мають світове значення. Бібліотечні скарби потребують певних заходів щодо їх збереження за умов розширення доступу до них користувачів, шляхом активного використання сучасних інформаційних технологій.

   Ураховуючи актуальність теми відбору та збереження рідкісних і цінних документів у фондах бібліотек, за «круглим столом» книгозбірні ХНАУ зібралися фахівці провідних бібліотек методичного об’єднання для обговорення нагальних питань.

   Зі вступним словом до присутніх звернулася директор Фундаментальної бібліотеки ХНАУ С.О. Довгалюк, яка узагальнила головне завдання бібліотечних працівників щодо рідкісних і цінних джерел: зберегти національне надбання і зробити документальний спадок минулого доступним для сучасних та майбутніх поколінь.

   Змістовними і цікавими були доповіді учасників із Наукової бібліотеки ХНТУСГ імені П. Василенка, у яких вони актуалізували питання щодо представлення інтересів бібліотек у державних структурах та інших установах; бібліографії як засобу поширення педагогічної спадщини в НБ ХНТУСГ; проблем обліку колекцій рідкісних та цінних видань; інструктивної бази фонду рідкісних та цінних видань.

   Співробітники ФБ ХНАУ поділилися з колегами проблемами формування, збереження та оприлюднення колекції пам’яток друку у бібліотечному фонді; представлення цінних друків у колекціях видань «Україніка» та «Краєзнавство»; прикладами віртуальних форм популяризації рідкісної та цінної книги у Фундаментальній бібліотеці.

   Особливо цікавою була презентація бібліографічного покажчика «Цінні видання ФБ ХНАУ», вип. 2: «Скрижалі аграрних наук» (видання XVII–XIX ст.), підготовлена фахівцями бібліотеки. Упродовж семінару експонувалася виставка документів «Книжкові скарби бібліотеки». Щороку ця традиційна вже виставка поповнюється новими виданнями, які викликають неабияку увагу поціновувачів книжкової спадщини. Сьогодні фонд рідкісних і цінних видань Фундаментальної бібліотеки становить 16 101 примірник. Кожне видання фонду має свою історію і є культурним, історичним і духовним надбанням нашого вишу та України загалом.

Робота з колекціями рідкісних і цінних видань

   Підсумовуючи роботу семінару, директор ФБ ХНАУ зазначила: «На нас чекає дуже велика, складна, але цікава і шляхетна робота зі створення умов для збереження найважливішої частини національного надбання українського народу для добра майбутніх поколінь».

    Насправді, кожна книга, як і людина, має свою долю і проживає своє неповторне життя. Долучитися до великої справи – збереження книжкових пам’яток – завдання не тільки бібліотекарів, а й усіх небайдужих, хто усвідомлює роль і значення книги в житті суспільства. Адже народ, який не знає своєї історії, не має майбутнього.

 Ірина Жидких, головний бібліограф;

Олена Голікова, професор університету

 Категорія: Новини

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.