Увічнення пам’яті М.М. Сибірцева

Автор: Dasha от 16-09-2015, 13:36, переглянуло: 826

 

УВІЧНЕННЯ ПАМ'ЯТІ ВИДАТНОГО ВЧЕНОГО-ГРУНТОЗНАВЦЯ М.М. СИБІРЦЕВА (1860–1900 рр.) 

Продовольча і сільськогосподарська організація ООН – ФАО ЮНЕСКО оголосила 2015 рік Міжнародним роком ґрунтів

Увічнення пам’яті М.М. Сибірцева

М.М. Сибірцев 

   Цього року виповнилося 155 років від дня народження Миколи Михайловича Сибірцева – видатного ґрунтознавця, геолога, агронома, одного з учнів В.В. Докучаєва, автора першого підручника з ґрунтознавства. Учений упродовж 1894 –1899 рр. очолював першу у світі кафедру ґрунтознавства і картографії ґрунтів у Ново-Олександрійському інституті сільського господарства і лісівництва (тепер ХНАУ імені В.В. Докучаєва), а також був одним із засновників Аксьоновської земської нижчої сільськогосподарської школи Республіки Башкортостан.  

   У жовтні 2013 р. у рамках офіційного візиту Харківський НАУ відвідала делегація з Республіки Башкортостан на чолі з директором Аксьоновського сільгосподарського технікуму Р.Р. Абдулвалєєвим. Гостей цікавила будь-яка інформація про життєвий шлях та наукові надбання вченого-ґрунтознавця М.М. Сибірцева. На той час дирекція навчального закладу порушила питання щодо присвоєння технікуму імені професора М.М. Сибірцева. Микола Михайлович пішов із життя 2 серпня 1900 р. в Уфимській губернії, де він лікувався від сухот. Неподалік технікуму знаходиться поховання вченого, про яке турботливо піклуються студенти й викладачі.
  

     Керівництво технікуму з вдячністю відгукнулося на запрошення ректора ХНАУ професора В.К. Пузіка відвідати університет для збору матеріалу про професора М.М. Сибірцева. У Фундаментальній бібліотеці ХНАУ гості ознайомилися з оригіналами праць видатного вченого та взяли участь у Міжнародній конференції, присвяченій засновнику першої у світі кафедри ґрунтознавства. Під час зустрічі підписано угоду про спільну освітянську, наукову та культурну діяльність.

http://www.acxt.ru/velikie_lyudi_v_tehnikume/nikolay_mihaylovich_sibircev

     Співпраця докучаєвців та аксьоновців дала плідний результат – Аксьоновському сільськогосподарському технікуму присвоєно ім’я професора М.М. Сибірцева.

    Як вважають історики, ново-олександрійський період (1894–1900 рр.) був найбільш плідним у діяльності Миколи Михайловича. Обіймаючи посаду директора Ново-Олександрійського інституту сільського господарства та лісівництва, В.В. Докучаєв запропонував своєму найближчому помічнику і сподвижнику М.М. Сибірцеву очолити щойно створену кафедру «ґрунтознавства з найближчими до нього відділами геології». Не маючи ні досвіду, ні обладнання, ні посібників, професор М.М. Сибірцев докладав неабияких зусиль до її заснування.

    Талант ученого як педагога виявився передусім у вмінні захоплювати слухачів живим викладенням предмету. Свідченням популярності його лекцій було те, що їх відвідували навіть студенти старших курсів, які вивчали цю дисципліну раніше. І хоча інститут офіційно готував агрономів і лісівників, він став кузнею перших ґрунтознавців докучаєвського напряму.

Увічнення пам’яті М.М. Сибірцева 

Реклама підручника «Почвоведение», 1900 

     Визначним досягненням М.М. Сибірцева стало видання першого у світі підручника з ґрунтознавства, за яким навчалися декілька поколінь агрономів, лісівників, меліораторів. Цей підручник був першим систематизованим узагальненням із генетичного ґрунтознавства. Його поява стала результатом співпраці двох співзасновників цієї науки – учителя та учня – професорів Докучаєва та Сибірцева. Ідеї професора Докучаєва нагадували широкі та яскраві мазки геніального художника, загальний вигляд витвору; його конструкцію й основні деталі не менш майстерно відтворив професор Сибірцев. Створення кафедри, систематизований курс і підручник із ґрунтознавства ознаменували завершальне оформлення науки.

      Під час капіталістичної модернізації Росії в 60–80 рр. XIX ст. було сформовано Уфимське губернське земство, яке стало засновником Поземельного банку розвитку та ініціювало створення навчальних закладів. У 1894 р. коштом Уфимського земства засновано одну з перших у губернії Аксьоновську земську нижчу сільськогосподарську школу. У цей час професор М.М. Сибірцев на запрошення Уфимського земства працював над складанням карти ґрунтів губернії. Дізнавшися про наміри місцевих землевласників заснувати сільгоспшколу, Микола Михайлович долучився до визначення місця її майбутнього розташування: «Там, де гаряче повітря оренбурзьких степів змішується з лісовим і гірським повітрям Уфимської губернії – заснувати сільгоспшколу». Місце для Аксьоновської земської нижчої сільгоспшколи обрано дійсно казкове. 

Увічнення пам’яті М.М. Сибірцева 

М.М. Сибірцев 

Фото Я. Лейцингера. Архангельськ, 1895

    Професор М.М. Сибірцев читав лекції в нововідкритій школі. Сучасники залишили яскравий портрет ученого: «Обдарований від природи сильним розумом, великою спостережливістю і живою сприйнятливістю до всього прекрасного і гуманного, він далеко не завжди і не з усіма готовий був ділитися результатами своїх роздумів та спостережень. На перший погляд він справляв враження людини мовчазної, зосередженої та нетовариської. Але у своєму колі М.М. Сибірцев розкривався. Серед друзів він був найталановитішим гумористом і майже завжди вмів знаходити влучне і разом із тим смішне слово…». Про масштаб особистості вченого свідчить і той факт, що ще 1900 р. його ім’я включено до унікального довідкового видання – Енциклопедичного словника Ф.А. Брокгауза та І.А. Ефрона.

     Учені-ґрунтознавці щиро дякують професорові М.М. Сибірцеву за безцінний спадок, який він залишив після себе, і який став основою для подальшого розвитку одного з провідних напрямів аграрної науки – ґрунтознавства.

   Докучаєвський університет вітає колектив Аксьоновського сільськогосподарського технікуму Республіки Башкортостан із присвоєнням навчальному закладу імені видатного вченого-ґрунтознавця М.М. Сибірцева. 

Ірина Жидких, головний бібліограф;

Олена Голікова, професор університету

 
Категорія: Новини, Наукова діяльність

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.