КАФЕДРА ЗАГАЛЬНОЇ ХІМІЇ
Кафедра загальної хімії створена у 1882 р., хоча хімічні дисципліни в сільськогосподарському інституті викладалися ще з 1818 р. Одним із перших викладачів хімії був професор Й.Ф. Белза (1836-1858). З 1873 р. професором хімії був призначений В. Ю. Ріхтер, відомий як автор підручників з органічної та неорганічної хімії. Підручники В.Ю. Ріхтера витримали багато видань і були перекладені різними європейськими мовами. У 1886 р. ним було написано розділ у посібнику з аналітичної хімії, виданому під керівництвом Д. І. Менделєєва. У цей час було створено одну з перших в інституті хімічних лабораторій, якою з 1874 до 1880 рр. керував професор М. Г. Лей. Він також читав лекції з загальної і аналітичної хімії.
Першим завідувачем кафедри хімії став Є.Є. Вагнер, один із найбільш талановитих учнів О. М. Бутлерова. Він був відомим представником російської школи хіміків-органіків і видатним дослідником терпенів. На кафедрі працював також О. Є. Арбузов, який пізніше став двічі лауреатом Державної премії, академіком. Його наукові дослідження були присвячені розвитку теорії хімічної будови молекул, каталізу, хімічній технології.
У 1914 р. відбувся переїзд сільськогосподарського інституту з Польщі до Харкова. Тут відбулося створення кафедри органічної хімії. Першим завідувачем кафедри стає випускник інституту, член-кореспондент АН БРСР, професор, доктор хімічних наук П. С. Пищимука (1917-1950 рр.). Завідувачами кафедри також були: 1950-1954 рр. — член- кореспондент АН УРСР, професор, доктор хімічних наук І.І. Стрєлков; 1954-1957 рр. — доцент, кандидат хімічних наук Л. Ф. Шпеєр; 1957-1965 рр. — професор, доктор хімічних наук П. С. Пищимука; 1965-1971 рр. — доцент Л. Ф. Шпеєр. За час існування кафедри органічної хімії було створено цілий ряд нових інсектофунгіцидів, продовжувалися дослідження хімії природних смолистих речовин, було організовано підсочку сосни на території України і розробки кафедри були покладені в основу технології переробки живиці на п'яти створених заводах. Керував цією роботою професор П.С. Пищимука. Паралельно розвивалися теоретичні уявлення про хімію барвників, а також досліджувалися термодинамічні закономірності органічних реакцій (І. І. Стрєлков, Л. Ф. Шпеєр).
Кафедру неорганічної й аналітичної хімії після переїзду інституту до Харкова очолив професор І. С. Телетов (до 1947 р.).У період з 1947 до 1973 рр. цю кафедру очолював доктор технічних наук, професор Й. С. Галінкер.
Колектив кафедри, 1949 р. 1-й ряд: третій праворуч завідувач кафедри, професор Й.C. Галінкер
Наукову діяльність кафедри було спрямовано на дослідження розчинів у широкому інтервалі температур і тиску. Фундаментальні теоретичні роботи школи Й. С. Галінкера знайшли практичне втілення у виробництві: відкриття першого у країні цеху з виробництва натрію і калію, розроблено нові методи промислового одержання водню і пероксиду водню. Тісні стосунки зв'язували колектив кафедри із Сумським, Рубежанським і Волзьким хімкомбінатами. Велика увага приділялася в цей час і методиці викладання хімічних дисциплін.
Й. С. Галінкер у співавторстві з доцентом кафедри П. І. Медвєдєвим видали підручник «Физическая и коллоидная химия», яким донині користуються в навчальному процесі. 197Ір. стає роком об'єднання кафедр органічної і неорганічної хімії в кафедру загальної хімії. У наступні роки кафедру загальної хімії очолювали:
- 1973-1978 рр. — доцент, кандидат технічних наук В. П. Чиненко;
- 1978-1983 рр. — доцент, кандидат фармацевтичних наук В. І. Гордієнко; 1983-1999 рр. — доцент, кандидат хімічних наук Л. А. Сисоєв;
- 1999-2009рр.—доцент,кандидат хімічних наук О М. Дубина;
- 2009–2011 рр. – професор, доктор хімічних наук О.Є. Васюков;
- З грудня 2011 р. завідувачем кафедри стала кандидат хімічних наук, доцент Свіщова Яна Олександрівна.
Колектив кафедри загальноi хiмii 1995 р. (в перщому ряду другий праворуч-завідувач кафедри Л. А..Сисоєв )
Лаборанти кафедри 1989р.-підготовка лабораторних занять
Колектив кафедри загальноi хiмii 2009 р. (в перщому ряду другий праворуч-завідувач кафедри О.М. Дубина )

Колектив кафедри загальноi хiмii у 2011 р. (в перщому ряду другий праворуч-завідувач кафедри О.Є. Васюков )
Останні 30 років на кафедрі продовжувалися- традиційні дослідження в галузі фізико-хімії розчинів та електрохімії , а також здійснювався пошук нових підходів до викладання хімічних дисциплін в аграрному ВНЗ. Результати робіт з впровадження наукових дослiджень у виробництво, зокрема на Сумському хiмiчному комбнатi , були оформлені в цiлий ряд авторських свідоцтв і патентів СРСР(доцент В.П. Чиненко). Результати методичних пошуків стали матеріалом ,монографії доцента В.І. Гордієнка , в якій здійснювався пошук нових підходів до цілого ряду посібників і методичних вказівок. Під керівництвом доцента Л. А. Сисоєва на кафедрі було започатковано новий напрям наукових досліджень — біохімія стресу. Пізніше об'єктами кафедральних досліджень стають мембранні процеси, процеси комплексоутворення за участю високомолекулярних комплексуючих матеріалів (комплекситів) у водних і неводних розчинах.
Кафедра загальної хімії в числі перших почала здійснювати перехід на викладання хімічних дисциплін відповідно до вимог КМСОНП. При цьому велика увага приділялася (робота в цьому напрямку продовжується) створенню відповідної методичної бази. За останній час буди створені навчально-методичні комплекси навчальних дисциплін, тестові та контрольні завдання для контролю поточної успішності і підсумкової оцінки знань, проблемні питання для ІНДЗ тощо. З метою поглиблення самостійної роботи студентів виданий цілий ряд методичних матеріалів, серед яких слід відзначити навчальний посібник для іноземних студентiв підготовчого відділення: « Хімія» (2012 р.), навчальний посібник «Лабораторний практикум з органічної хімії» (2015 р.), методичні вказівки Кількісний аналіз»(2011 р.), лабораторний практикум «Фізична і колоїдна хімія» (2009 р.), посібник з курсу аналітичної хімії «Кількісний аналіз» (2009 р.), створено цілий ряд методичних матеріалів для студентів заочної форми навчання. Крім того, викладачами кафедри відповідно до графіка проводяться додаткові заняття, на яких студенти можуть отримати індивідуальні консультації, розглянути більш детально проблемні питання тощо.
Досвід викладання хімічних дисциплін кафедри був матеріалом для доповідей як на науково-методичних конференціях ХНАУ, так і на аналогічних республіканських заходах
Про високий рівень підготовки студентів свідчить їх участь у хімічних олімпіадах, які мають ступеневий характер: олімпіади на факультетах — університетська олімпіада — Республіканська олімпіада, яка останніми роками проводиться в м. Одесі. Студентка факультету агрохімії та ґрунтознавства Тетяна Ястреб у 2006 р. стала переможцем олімпіади, студенти агрономічного факультету В. Уткін і В. Дмух посідали п'яте місце у 2008 і 2009 рр. відповідно.
На кафедрі працює студентський науковий гурток, робота якого побудована з принципом спiвпрацi кожнoго викладaча з декiлькома студентами 1-ІІ курсiв, якi зацiкавилися тематикою наукових дослiджень. За результатами роботи студенти ро доповiдi, що були вiдзначенi призами та дипломами на наукових кoнференцiях ХНАУ, мiських, республiканських. Кафедра загальної хімії є загальноосвітньою кафедрою і здійснює підготовку студентів І і II курсів факультетів агрономічного профілю спеціальностей агрохімія і ґрунтознавство, агрономія, плодоовочівництво і виноградарство, захист рослин, і лісове господарство, екологія та охорона навколишнього середовища з хімічних дисциплін «Неорганічна хімія», «Аналітична хімія», «Фізична та колоїдна хімія», «Органічна хімія», «Хімія з основами біохімії». Кафедра загальної хімії є складовою частиною підготовчого відділення для іноземних громадян Китаю, В'єтнаму, Йорданії та ін.
Відповідно до плану науково-дослідних робіт на 2015!-2016 рр. на кафедрі загальної хімії проводять дослідження за такими напрямами:
- Удосконалення системи викладання хімічних дисциплін в аграрному ВНЗ, екологізація фундаментальних дисциплін хіміко-біологічного циклу.
- Фізико-хімічне дослідження водних і неводних розчинів: процеси комплексоутворення, йон-молекулярна взаємодія, електрохімічні реакції (шифр-3401).
- Удосконалення і стандартизація методик і засобів хіміко-аналітичного контролю якості ґрунтів і рослинної продукції.
- У 2013 р. доцент кафедри О.М. Дубина отримав патент на корисну модель № 102938 «Картон для виготовлення тари для довгострокового зберігання архівних документів». Зареєстровано в Державному реєстрі патентів України на корисні моделі 27.08.2013.
Нинішній склад кафедри: з грудня 2011 р. кафедру очолила доцент, кандидат хімічних наук Свіщова Яна Олександрівна ; Дубина Олександр Михайлович — кандидат хімічних наук, доцент; Хименко Наталія Львівна — кандидат хімічних наук, доцент; Шевцова Ольга Олександрівна — кандидат хімічних наук, старший викладач , викладач Будвицька Олена Миколаївна, , старший лаборант Лапко Людмила Анатоліевна., лаборант Румянцева Iріна Евгенівна.
Колектив кафедри загальної хiмii 2015 р.: :злiва направо: Будвицька О.М., Лапко Л.А., Дубина О.М., Свищова Я.О., Хименко Н.Л., Шевцова О.О., Румянцева I.Е.