Масляна

Автор: Intercom от 6-03-2016, 09:44, переглянуло: 543

 

 

МАСЛЯНА ЙДЕ, МЛИНЦІ З МЕДОМ НЕСЕ!

Із 7 по 13 березня 2016 року Масляну святкують в Україні!

Масляна, воротися!
До Великодня простягнися,
Від Великодня до Петра,
А від Петра та до тепла...


 

     Свято Масляної здавна пов’язувалося із весняним пробудженням природи. Після прийняття християнства православна церква включила його до свого календаря. Таким чином, масляний тиждень стали святкувати за тиждень до Великого посту (припадає на лютий–березень). Масляна, порівняно з іншими язичницькими святами, практично не зазнала християнських впливів і залишилася часом веселого дозвілля з елементами давніх ритуалів. Основною обрядовою стравою Масляної в Україні були вареники із сиром, які вживалися з маслом чи сметаною.

     Українці, протягом усієї масляної неділі, каталися день на конях, ходили в гості, влаштовували в складчину веселі застілля, готували вареники, млинці, пригощалися горілкою. Тиждень перед Масляною називали «всеїдним», оскільки протягом цього часу церковний статут дозволяв їсти скромні продукти. У деяких місцевостях перший день Масляної називали «ніжкові заговини», що пов’язано зі звичаєм готувати в цей день холодець із свинячих ніжок.

     По всій Україні був розповсюджений звичай «колодки» або «колодій». Зазвичай, «колодку» у вигляді качалки, поліна, хустки, стрічки, квітки чіпляли хлопцям і дівчатам як покарання за те, що вони не взяли шлюб у минулі М’ясниці. Той, кому прив’язували «колодку», мав відкупитися грішми або випивкою. За цією жартівливою грою приховане цілком серйозне прагнення сільської общини до регулювання своєї демографічної рівноваги. Холостяків осуджували ще й тому, що, за давніми народними уявленнями, вони негативно впливали на природу, перешкоджали родючості землі.

     «Колодій» справляли так: баби зберуться в хаті, гуляють, а якщо ненароком зайде в хату парубок або дівчина, прив’язують до спини колодку, зв’язують назад руки і вимагають викуп». У Харківській і Херсонській губерніях колодку прив’язували до ноги матерям дорослих парубків і дівчат на знак того, що вони не одружили своїх дітей. Матері мусили відкупитися горілкою, закускою або грішми. Зібрані гроші також ішли на колективне частування.

     За різноманітними забавами та обрядами й завершувався останній день м’ясниць. Люди готувалися до найдовшого і, як уже мовилося, найсуворішого з усіх попередніх – Великого посту, а тому казали: «Масляна, Масляна, яка ти мала, якби ж тебе сім неділь, а посту одна». Та що поробиш, коли, як стверджує інший крилатий афоризм: «Не завжди котові Масляна».

     Що ж, таке народне свято, як Масляна у черговий раз доводить звичай наших пращурів жити у гармонії з природою, мирі та злагоді зі своїми близькими. Ніщо не здатне існувати у цьому світі без добра. Зі святом!


 

Схоже на млинець, на небу сонце

Сяє в неба голубій безодні,

Зранку зазирнуло у віконце –

Справжня Масляна у нас сьогодні!

Сміх лунає звідусіль веселий,

Смажаться млинці смачні й рум’яні –

Свято нині у містах і в селах,

Настрій також сонячно-весняний!

Начинка в млинцях різноманітна –

М’ясо, овочі, ікра й грибочки,

Риба-сьомга, ніжна і тендітна,

Фрукти й ягоди – смачний садочок.

Різним кольором млинці дивують –

Жовті, шоколадні і зелені.

Особливо добре нам смакують,

З соусом, сметаною й варенням.

Також до смаку млинці з медом,

Ще солодкі, з молоком згущеним.


Дякуємо весні за синє небо – Хай же буде сонячно щоденно!
Категорія: Новини » Різне

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.