Віддана праця на благо країни

Автор: Uspeh от 26-10-2012, 11:45, переглянуло: 3828

 

«Молоко може замінити будь-який продукт,

але немає такого продукту, який би замінив молоко»

К. Еклз, американський учений

   Найкращим у світі продуктом називала молоко й Марія Харитонівна Савченко – новатор колгоспного виробництва, заслужений працівник сільського господарства УРСР, двічі Герой Соціалістичної Праці, яка свого часу доклала багато зусиль для збереження виведеної в передвоєнні роки Лебединської бурої породи великої рогатої худоби.

    Марія Савченко народилася 27 квітня (14 квітня за старим стилем) 1913 р. у селянській сім’ї на Сумщині (с. Токарі). Закінчила курси лікнепу. А 1966 р. закінчила Маловисторопський сільськогосподарський технікум.

У 1929 – 1936 рр. працювала в колгоспі «Червона Зоря» (Лебединського р-ну Сумської обл.) на польових роботах, у 1936 – 1941 – телятницею, у 1944 – 1961 рр. – дояркою.

    У роки Великої Вітчизняної війни брала активну участь у евакуації великого стада корів племінної Лебединської породи до Вольського р-ну Саратовської обл.

   Савченко М.Х., яка отримала в 1947 р. від кожної з 8 закріплених за нею корів по5810 кгмолока, присвоєно в 1947 р. звання Героя Соціалістичної Праці. Доярка своєю невтомною працею прославила рідний колгосп і район на всю країну. Наприкінці 50-х рр. Марія.

    Савченко довела надої молока до8 905 кгвід однієї корови, за що в 1958 р. їй вдруге присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці.

 

Віддана праця на благо країни

 

Керівник Уряду УРСР КальченкоН.Т. з двічі Героями Соціалістичної Праці Діптан О.К.,

 Віштак С.Д., Савченко М. Х. (зліва напрово)

     З 1962 р. Марія Харитонівна займала посаду завідуючої фермою колгоспу ім. Леніна (Лебединського р-ну). На базі молочнотоварної ферми, яку очолювала Савченко, після війни було створено обласну школу передового досвіду, у якій переймали досвід кілька тисяч молодих доярок області та республіки. Протягом багатьох років вона являлася ініціатором соціалістичного змагання серед тваринників області за 5-тисячні надої молока.

    Комуністка, член ЦК КП України, депутат Верховної Ради УРСР Марія Харитонівна приділяла багато уваги вихованню колгоспної молоді, охоче ділилася передовим досвідом роботи.

Віддана праця на благо країни

 

Марія Харитонівна Савченко у колі учасників художньої самодіяльності

Маловисторопського технікуму, 1987 р. 

   Нагороджена трьома орденами Леніна, орденами Жовтневої революції та Трудового Червоного Прапора, двома медалями Серпа і Молота; Двічі Герой Соціалістичної Праці. 12 травня 2005 р. Марія Савченко пішла з життя.   

   На батьківщині Марії Харитонівни, біля санаторія «Токарі», встановлено бронзове погруддя видатної землячки. Поряд з фермою, де вона працювала, було відкрито музей. На превеликий жаль, після розпаду Радянського Союзу ні від ферми, ні від музею нічого не залишилося.

М. Х. Савченко 

    27 квітня 2013 р. згідно Постанови Верховної Ради України на державному рівні буде відзначатися 100-річчя від дня народження Марії Харитонівни Савченко. Адже, Марія Савченко, проста жінка з української глибинки, довела, що віддана праця на благо Батьківщини – найбільше щастя для людини. Вшанування пам’яті гідної українки дозволить зберегти і розвинути славні традиції українського народу, зміцнити його єдність, сприятиме патріотичному вихованню підростаючого покоління.Категорія: Оголошення

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.