Вітаємо з ювілеєм, 80 років від дня народження ТИХОНЕНКА ДМИТРА ГРИГОРОВИЧА

Автор: Intercom от 29-10-2017, 07:01, переглянуло: 437

 

Вітаємо з ювілеєм, 80 років від дня народження ТИХОНЕНКА ДМИТРА ГРИГОРОВИЧА

29 жовтня 2017 року

виповнюється 80 років від дня народження

ТИХОНЕНКА ДМИТРА ГРИГОРОВИЧА

доктора сільськогосподарських наук,

професора кафедри ґрунтознавства

Харківського національного аграрного

університету ім. В. В. Докучаєва

   До сучасної когорти відомих учених Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва належить ювіляр – Тихоненко Дмитро Григорович – доктор с.-г. наук, професор кафедри ґрунтознавства, академік Екологічної академії наук України (УЕАН), академік Міжнародної академії наук екології і безпеки життєдіяльності (м. С.-Петербург), заступник Генерального секретаря товариства ґрунтознавців і агрохіміків України, співголова наукової ради з ґрунтознавства Національної академії наук України. Член редколегії Вісника ХНАУ ім. В.В. Докучаєва серія «Ґрунтознавство, агрохімія, землеробство, лісове господарство, екологія ґрунтів», член спецради з захисту дисертацій ННЦ «ІҐА ім. О.Н. Соколовського» і Харківського НАУ ім. В.В. Докучаєва, член редколегії наукового журналу «Ґрунтознавство» (м. Дніпро), наукового Вісника «Ґрунтознавство» Львівського національного університету ім. Івана Франка і міжвідомчого тематичного наукового збірника «Агрохімія і ґрунтознавство» ННЦ «ІГА ім. О.Н. Соколовського».

   Народився 29 жовтня 1937 р. в селі Левківка Ізюмського району Харківської області, де простерся північний степ із мальовничими краєвидами. Його батьки були нащадками запорізьких козаків. Різнобарвні події життя, наукова і громадська діяльність надихали Дмитра Григоровича на творчі роздуми: його перу належать біографічний нарис і поетичні етюди про землю, природу, матір, дружину тощо.

   1960 р. закінчив наш заклад, отримавши спеціальність ученого агронома ґрунтознавця-агрохіміка. Потім працював у складі експедиції з великомасштабного дослідження ґрунтів України старшим техніком, інженером-ґрунтознавцем, а згодом на кафедрі ґрунтознавства ХСГІ ім. В.В. Докучаєва. Пройшов шлях від асистента до професора і завідувача кафедри ґрунтознавства (2005-2011 рр.). 22 роки працював деканом факультету агрохімії та ґрунтознавства (1974-1996 рр.) та 11 років проректором з навчальної роботи (1996-2007 рр.), у 2007 р. виконував обов'язки ректора ХНАУ ім. В.В. Докучаєва. Свого часу він був експертом ВАК СРСР, депутатом Роганської селищної ради.

   Коло наукових інтересів професора Д. Г. Тихоненка охоплює еколого-біогеохімічні аспекти розвитку ґрунтового покриву України. Він уперше розробив палеогеографічну схему еволюції ландшафту арен і ґрунтів, обґрунтував сільсько- та лісогосподарську типологію земель південного заходу Російської рівнини. Фундатор процесу створення в державі служби «Охорона ґрунтів», проведення повторного великомасштабного обстеження ґрунтів України, автор еколого-біогеохімічної класифікації ґрунтів України. Дмитро Григорович по праву є засновником еволюційно-біохімічної школи в ґрунтознавстві й істориком цієї науки.

   Автор близько 240 наукових праць з ґрунтознавства, серед яких понад 20 підручників і посібників, зокрема «Ґрунтознавство», «Картографія ґрунтів», «Лабораторний практикум з ґрунтознавства», «Геологія з основами мінералогії». Під його керівництвом захищено три докторських і 14 кандидатських дисертацій. У теперішній час працює на кафедрі ґрунтознавства, керує аспірантурою і докторантурою.

   Професор Д.Г. Тихоненко – провідний науковець, педагог, методист із ґрунтознавства й агрохімії серед аграрних ВНЗ України, один із кращих знавців природи і ґрунтів України. Плідну наукову діяльність професор поєднує з великою допомогою молодим дослідникам, нікому й ніколи не відмовляючи в консультації та пораді. І студенти, й знані науковці завжди з увагою слухають виступи Дмитра Григоровича на лекціях і наукових заходах, покладаючись на його професійний досвід й аналітичний розум, гостре відчуття часу в науковому поступі.

   Усі, кому протягом минулих років доводилося працювати пліч-о-пліч з Дмитром Григоровичем – доброю й порядною людиною, у розквіті сил й енергії, завжди з теплом згадують моменти і ділового, і простого людського спілкування. Вимогливість як викладача, уміння чітко ставити завдання, указуючи найоптимальніші шляхи їх розв'язання і, водночас, здатність розуміти колег, студентів, їх потреби і проблеми – ось що завжди відрізняло його від багатьох інших людей, наділених владою й відповідними повноваженнями.

   За значні заслуги в освіті й науці, у громадському житті країни професор Д.Г. Тихоненко удостоєний численних урядових нагород, відзначений медалями і грамотами. Лауреат пам'ятної медалі ім. В.В. Докучаєва до 100-річчя виходу у світ «Русского чернозема»). Нагороджений орденом «Знак пошани», знаком «Петра Могили», орденом «Слобожанська слава», Почесною Грамотою Президії Верховної Ради України, почесними грамотами Мінагрополітики України, золотою медаллю Всеукраїнської виставки за підручник «Ґрунтознавство з основами геології» та дипломом І ступеня за підручник «Геологія з основами мінералогії» на конкурсі підручників Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Був удостоєний стипендії ім. О.Н. Соколовського Харківської облдержадміністрації для визначних учених України. Його ім'я занесене до авторитетних видань «Хто є хто в Україні» (2007), «Науковці України - еліта держави» (2017).Категорія: Ювіляри ХНАУ

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.