До 220-річчя від дня народження О.С. Пушкіна

Автор: bibliograf от 6-06-2019, 08:35, переглянуло: 486

 

Віртуальна прем’єра

першого посмертного зібрання творів О.С. Пушкіна

із колекції рідкісних видань, присвячена 220-річчю від дня народження великого поета

«АЙ, ДА ПУШКИН! АЙ, ДА…»

Благословен и день и час,

Когда с теплом родного крова

Впервые к каждому из нас

Приходит пушкинское слово.

Г. Гоц

До 220-річчя від дня народження О.С. Пушкіна

   Шостого червня 2019 р. відзначається 220-річчя від дня народження О.С. Пушкіна (18381841). Він входить до нашого життя у ранньому дитинстві – поетичною казкою, загадковим Лукомор’ям, мальовничою картиною природи. Тут і польові килими, і лісові гори, й зимові вечори, коли «буря мглою небо кроет», і зимові ранки, коли «мороз и солнце, день чудесный», і чарівна осінь, і море, і степи… У шкільні роки – громадянською лірикою, поезією любові. Час летить невблаганно, але Пушкін завжди залишається нашим сучасником, і ми знову й знову звертаємося до життєдайного джерела його поезії.

   У колекції рідкісних і цінних видань Фундаментальної бібліотеки ХНАУ ім. В.В. Докучаєва зберігаються два томи (т. 6, 8) першого посмертного видання творів О.С. Пушкіна, надрукованого 1838 р.

До 220-річчя від дня народження О.С. Пушкіна
До 220-річчя від дня народження О.С. Пушкіна

   Пушкин А.С. Сочинения: в [11] т. / А. С. Пушкин. – Санкт-Петербург : в тип. Экспедиции Заготовления Гос. бумаг, 1838. – 22 см.

   Т. 6 : Приложения к Истории Пугачевского бунта. – 310, [2] с.

   Т. 8 : Повести Белкина. Смесь. Последние минуты Пушкина. – 324, [1] с., [1] л. факс.

   Печатки: «Библиотека Харьковского 1-го высшего начального училища»; «Библиотека Центральной Партийной Школы при Ц.К.К.П.У.»; «Библиотека Коммунистического Университета им. т. Артема»; штамп «Учительская библиотека»;

   Перше посмертне видання зібрання творів О.С. Пушкіна здійснили його друзі В.А. Жуковський, П.А. Вяземський, П.О. Плетньов за активної допомоги царя Миколи І, який узяв на себе відповідальність за долю вдови і дітей (зокрема, імператор виплатив всі борги поета).

   Підготовкою видання зайнялося спеціально створене товариство піклування. Гроші на нього збиралися всією країною за передплатою. Циркуляр міністра внутрішніх справ Д.Н. Блудова, звернений до губернаторів, рекомендував їм узяти участь у роздачі квитків підписки на майбутнє видання.

   Найбільше число виручених коштів вклали в нього, переважно, купці. Так, було зібрано 262 075 крб. асигнаціями і 532 крб. сріблом. У той час ще не розуміли, що невдовзі творчість О.С. Пушкіна стане класикою світової літератури.

До 220-річчя від дня народження О.С. Пушкіна

   Видання творів О.С. Пушкіна у восьми томах, випущене на користь спадкоємців, включало лише ті твори, які були опубліковані за його життя. Видання друкувалося «під особливим наглядом міністра Народної Освіти», у відомстві якого перебувала цензура. Були допущені численні помилки, поправки, пропуски, спотворення текстів Пушкіна, видання не було повним навіть у заявленому обсязі.

   Спочатку планували видати зібрання творів у 6 томах. Вартість його повинна була скласти 25 крб. на простому папері та 40 крб. – на веленевому (високоякісний, целюлозний папір без домішок деревини, добре проклеєний, щільний, без вираженої структури, переважно жовтуватого кольору). Але в процесі видання підготовлений матеріал значно перевищив запланований обсяг.

   У 1838 р. зібрання надруковано у восьми томах. Через три роки видавцями І. Глазуновим, М. Заїкіним і Ко. видано ще три томи, до яких ввійшли раніше неопубліковані твори поета. Перші вісім томів вийшли у 1838 р. накладом 10–13 тис. прим.; додаткові томи (9–11) надруковані у 1841 р. накладом 5 тис. прим. у друкарні І. Глазунова. До початку 1846 р. ці зібрання творів практично всі були розпродані. Тобто, ще на той час перше посмертне видання творів О.С. Пушкіна стало бібліографічною рідкістю, мрією бібліофіла.

До 220-річчя від дня народження О.С. Пушкіна

Факсиміле рукопису О.С. Пушкіна

До 220-річчя від дня народження О.С. Пушкіна

 Факсиміле рукопису О.С. Пушкіна

   7 червня 1880 р. на Благородних зборах Московського Товариства поціновувачів словесності з нагоди відкриття пам’ятника О.С. Пушкіну видатний драматург О.М. Островський проголосив (скорочено): «…Сокровища, дарованные нам Пушкиным, велики и неоцененны. Первая заслуга великого поэта в том, что через него умнеет все, что может поумнеть. Кроме наслаждения, кроме форм для выражения мыслей и чувств, поэт дает и самые формулы мыслей и чувств. Богатые результаты совершеннейшей умственной лаборатории делаются общим достоянием. Высшая творческая натура влечет и подравнивает к себе всех. Поэт ведет за собой публику в незнакомую ей страну изящного, в какой-то рай, в тонкой и благоуханной атмосфере которого возвышается душа, улучшаются помыслы, утончаются чувства».

   Перше видання творів Олександра Сергійовича Пушкіна, яке вийшло у світ протягом року після смерті поета – безперечний скарб світової літератури, пам’ятник обдарування і розуму великого поета.

   Ознайомитися з нерукотворним пушкінським пам’ятником запрошуємо на ретро-перегляд «Я маю право жити на Землі» у читальному залі №4 (сектор рідкісних і цінних видань).

Олена Кандаурова, завідувач сектора рідкісних і цінних видань;

Ірина Жидких, головний бібліограф


 Категорія: Бібліотека

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований відвідувач.